ГЕРБ няма да подкрепят актуализацията на бюджета
От 2009 г. България е на дефицит, защото икономиката се срина, кризата продължава. Правителството на ГЕРБ изпълняваше посоката за фискална консолидация с постепенно намаляване на бюджетния дефицит. Сега това означава връщане. Това е много лош сигнал, който правителството дава на инвеститорите. Днес трябва да бием камбаната, за да сме сигурни, че няма да се върнем в спиралата на дефицитите, заяви Стоянова.
Има отказ на правителството от работа по подобряване на събираемостта и да се бори със сивата икономика, каза още тя. Това е най-важният закон в държавата, от който зависи финансовата стабилност и за следващите години. Какво накара правителството да прецени, без да разполага с данните за отчета за полугодието, че трябва спешно да направи актуализацията. В това, което се предлага, не виждаме нови политики и приоритети, по които да дискутираме. Не виждам и сериозен анализ, на базата на който да се направят изводи.
Стоянова каза, че министърът на финансите Петър Чобанов е направил сравнение на данни за 4-5 години назад, но по думите й те са били представени избирателно. 2008 г. във фискалния резерв има 8,3 милиарда лева, 2009 г. - фискалният резерв е 7,7 милиарда лева, 2012 г. - 6,1 милиарда лева. 2,2 милиарда лева е намалението на фискалния резерв, а не 4 милиарда лева. Държавният дълг е нараснал с 2,7 милиарда евро, а не с 4, както се говореше. Декември миналата година Станишев и Орешарски критикуваха бюджета на ГЕРБ с аргумента, че приходите умишлено са занижени. Ако съберете дори една-четвърт от приходите, които предлагате, нямаше да има намаление на приходната част, съобщи Стоянова.
Правителството стана заложник на предизборните обещания на БСП за намаление на тока. След като сумата няма да стигне за целта, за която се насочва, правилно ли е да отиде за НЕК, вместо тези суми да бъдат насочени към Министерство на труда и социална политика за енергийни помощи, запита депутатът от ГЕРБ.
Моля, подкрепете ни.