Германия - на тръни след спрения руски газ
Миналия месец германският министър на икономиката Роберт Хабек каза, че руският президент Владимир Путин използва газа "като оръжие", за да отговори на европейските санкции. В средата на юни руската държавна газова компания "Газпром" намали газовите потоци през "Северен поток 1" до едва 40% от капацитета на газопровода. От там се оправдаха със забавеното връщане на оборудването и обвиниха обслужващата тази дейност компания - Siemens Energy.
Канадското правителство казва, че сега ще върне ремонтирана турбина на Siemens в Германия за тръбопровода. Този ход разгневи украинското правителство, което обвини Канада, че е приспособила санкциите, наложени на Москва, "към капризите на Русия". Канада казва, че предоставя на Siemens Canada "ограничено във времето и отменяемо разрешение" да изпраща ремонтирани турбини обратно в Германия, въпреки санкциите.
Междувременно от Европейската комисия посочиха, че Канада не нарушава санкционната политика на ЕС срещу Москва, защото те не се отнасят до оборудването за транзит на газ.
Спирането на тръбопровода засяга и Италия, където енергийната група Eni заяви, че ще получи около една трета по-малко газ от руския "Газпром" в понеделник в сравнение със средните количества, доставени през последните няколко дни. Ръководителят на Международната енергийна агенция Фатих Бирол предупреди, че Русия може напълно да прекъсне доставките на газ за Европа и държавите на стария континент трябва да се подготвят отсега.
Русия вече спря доставките на газ за Полша, България, Холандия, Дания и Финландия заради отказа им да се съобразят с нова схема и да плащат за синьо гориво в рубли.
След нахлуването на Русия в Украйна през февруари Германия намали зависимостта си от руски газ от 55% на 35% и иска да спре да използва газ от Русия напълно. Но ако руските доставки внезапно бъдат прекъснати ова може да насочи Германия към голяма рецесия, защото цели индустрии разчитат на газ и повечето немски домове го използват за отопление. Експерти от индустрията, цитирани от германски медии, казват, че химическият сектор ще бъде най-силно засегнат от недостиг на газ. Той представлява 15% от потреблението на газ в Германия и прекъсването може да доведе до недостиг на стоки като торове, фармацевтични продукти, перилни препарати и козметика. Германските домакинства и ключови услуги като болници ще бъдат приоритетно снабдени с газ съгласно правителствен план за извънредни ситуации.
Германските газови хранилища в момента са пълни с около 64%.
Моля, подкрепете ни.