Германското разузнаване не откри данни за намеса на Москва в изборите
Но от разузнаването припомнят, че от 2014 г. насам Москва има ясно подчертан „курс на конфронтация“ срещу Германия, а руските медии, които поддържат редакции на немски език, са откровено „враждебни“, обобщават експертите по сигурността.
Припомняме, че преди по-малко от месец Федералната разузнавателна служба на Германия, а също Министерството на охраната на Конституцията представиха пред германското правителство доклад, според който Русия преднамерено подрива единството на САЩ и Европейския съюз.
Москва, според твърденията на разузнаването, се стреми да изостри противоречията вътре в западните страни.
Правителството задължи спецслужбите да анализират активността на Русия в светлината на появилите се в последно време слухове за кибератаки, за които се обвиняват руски хакери, отбелязва изданието.
«В доклада на Федералното разузнаване и Министерството за охрана на Конституцията са стигнали до извода, че в държавите от ЕС в продължение на много години се наблюдава руско влияние. Москва преднамерено се опитва, особено в страните от Запада, да изостри съществуващите социални конфликти. Русия се стреми също да постави под съмнение самата идея за тесен съюз със САЩ», — пише Spiegel.
По данни на изданието, правителството на Германия още не е решило под каква форма да съобщи за резултатите от работата на разузнаването на парламент и обществеността.
По-рано редица германски медии написаха, че контраразузнаването на Германия счита Русия за съпричастна към кибератаките над Бундестага през 2015 г., а също над компютрите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) през ноември миналата година. Ръководителят на Федералното разузнаване на Германия Бруно Кал каза, че се опасява от кибернамеса на РФ и по време на изборите за Бундестаг в настъпващата година.
Моля, подкрепете ни.