Глобални реакции след американската операция във Венецуела
След действията на Вашингтон в латиноамериканската страна, българското външно министерство призова съгражданите ни, намиращи се на територията на Венецуела, да поддържат редовен контакт с българските дипломатически служби и да следват указанията на местните власти.
Австрия създаде кризисен щаб за Венецуела, който ще се фокусира върху безопасността на австрийските граждани, съобщават австрийски електронни медии. Според данни на министерството във Венецуела живеят 750 австрийци, а в страната към момента се намират и австрийски туристи. Външният министър Беате Майнъл-Райзингер предупреди за по-нататъшно изостряне на ситуацията, като подчерта, че е от решаващо значение да се предотврати ескалация и да се спази международното право.
Правителството в Мадрид предложи да бъде посредник за деескалация на напрежението. В две изявления в социалната мрежа Х премиерът Педро Санчес заяви, че Испания няма да признае интервенция, която нарушава международното право.
Той припомни, че неговото правителство също не е признало режима на Мадуро, но добави, че американската операция тласка региона към хоризонт на несигурност и войнственост.
Папа Лъв XIV подчерта, че Венецуела трябва да остане независима държава и да се зачитат човешките права. „Добруването на венецуелския народ трябва да бъде над всичко останало“, заяви първият американски папа в историята по време на неделната си молитва „Ангел Господен“ във Ватикана.
Гражданите на Венецуела по света посрещнаха новината със смесени чувства. През последните години милиони венецуелци избягаха от страната заради дефицит на стоки и сериозни политически репресии. В редица страни, включително Аржентина, Чили и Колумбия, се събраха тълпи, които развяваха венецуелски знамена, пяха песни и празнуваха, докато други изразяваха протест срещу американската операция.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви подкрепата на страната си за „силните действия“ на Вашингтон за възстановяване на свободата и справедливостта в региона. Северна Корея осъди операцията като „най-сериозната форма на нарушаване на суверенитета“.
В Турция управляващата Партия на справедливостта и развитието остро критикува операцията и залавянето на Мадуро, а съюзници и опозиционни партии публикуваха остри изявления. Турските медии определят американските действия като „петролен удар“ и „бандитизма на века“.
Според информация на опозиционния „Сьозджю“, Доналд Тръмп е предложил на Мадуро да избяга в Турция, но той е отказал. Мадуро е посещавал Анкара през 2022 г. по покана на Ердоган.
След заседание на националния съвет за сигурност, сръбският президент Александър Вучич коментира, че международното право и Хартата на ООН вече не функционират, а глобалните интереси се диктуват от петрол, а не от човешки животи. Той добави, че Сърбия трябва да поддържа „мир чрез сила“ в свят, в който „никакви правила вече не важат“.
Николас Мадуро отхвърли ултиматума на Доналд Тръмп да се оттегли и да се премести в добре обезпечено изгнание в Турция. Той беше заловен заедно със съпругата си при операция на американските военни и специални части, продължила по-малко от три часа, и най-вероятно ще бъде изправен пред съда в Ню Йорк в понеделник. Главният прокурор на САЩ Пам Бонди потвърди, че Мадуро ще се изправи „пред цялата тежест на американската съдебна система“. Доналд Тръмп заяви, че САЩ ще поемат контрола над Венецуела и не желае нов лидер, който да поеме властта след залавянето на Мадуро.
Компанията „Старлинк“ на Илън Мъск обяви предоставяне на безплатен широколентов интернет за всички жители на Венецуела до 3 февруари, след години на строго ограничен достъп и цензура по време на управлението на Мадуро.
Моля, подкрепете ни.