Година след убийството на Кашоги саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман държи юздите на властта
Седмици след убийството принц Салман игнорира вълната от възмущение в целия свят и присъства на срещата на върха на Г-20 в Аржентина. Наследникът на трона се къпе в светлината на прожекторите в Буенос Айрес и се среща се със световни лидери.
През изтеклите 12 месеца 34-годишният член на кралското семейство упорито държеше да демонстрира, че негативните последици от убийството не са го превърнали в международен парий. Но любимият син на престарелия крал Салман така и не бе поканен в САЩ или в европейска държава.
Коментаторът на "Вашингтон пост" Джамал Кашоги е непримирим критик на принца. Според Турция, ЦРУ и някои западни правителства, заповедта за убийството на Кашоги е дошла само от най-високите равнища на саудитския режим, въпреки официалните опровержения от Рияд.
През юни разследващата представителка на ООН Аниес Каламар в доклада си направи заключение, че вероятно става дума за "извънсъдебна екзекуция, принудително изчезване и вероятно изтезание, за което Кралство Саудитска Арабия като държава носи отговорност". Тя подчерта, че е необходимо по-нататъшно разследване, за да се установи отговорността на престолонаследника и на други високопоставени лица. Каламар яростно разкритикува семейната снимка на световните лидери от Г-20 в Осака, на която Мохамед бе застанал на централно място, като се смее и ръкува с Тръмп.
Следващата среща на Г-20 трябва да се състои в Рияд през ноември 2020 г. Макар че решението за свикването й бе взето преди убийството на Кашоги, Каламар смята, че "Рияд 2020“ може да се окаже катастрофа за същите ценности, които са основополагащи за много страни" и призова домакинството да бъде поверено на друга държава.
Принцът като че ли устоя срещу глобалната буря, предизвикана от убийството на Кашоги, смятат някои наблюдатели. "Най-лошото вероятно го отмина", каза Стивън Помпър, главен политически директор на Международната кризисна група в Брюксел. "В американската политика интензивността има тенденция да намалява с отдалечаване от събитието. Конгресът не може да го държи толкова дълго на фокус и администрацията на Тръмп винаги е търсела начин да остави зад себе си този епизод", заяви Помпър пред ДПА.
Откакто бе посочен за наследник на престола през 2017 г., Мохамед представя себе си като носител на промени. Извършва някои драматични реформи, сред които разрешението за първи път жени да шофират. Но имиджът му пострада заради убийството на Кашоги, смята Помпър, който по-рано е бил директор за човешките права в Съвета за национална сигурност при администрацията на Обама.
"Каквито и надежди да е имал да се представи като реформатор-визионер, те очевидно са се изпарили. Съществува група хора, в частност близки приятели и колеги на Кашоги, които не смятат, че е въздадено правосъдие. Те скоро няма да забравят случилото се и ще действат упорито политиците и обществеността също да не забравят", добавя Помпър.
Състоянието на човешките права в Саудитска Арабия също се оказа в центъра на вниманието, когато няколко активистки бяха задържани. Правозащитни групи твърдят, че са били измъчвани. Рияд отхвърля.
След многоседмични извъртания и под растящ международен натиск през миналата година Саудитска Арабия най-накрая призна, че Кашоги е бил убит вътре в саудитското консулство. Главният прокурор на кралството заяви, че убийството е предумишлено и настоя за смъртни присъди за петима от 11-те саудитци, признати за виновни за смъртта на журналиста.
Рияд обаче така и не е разкрил самоличностите на 11-те заподозрени, нито обвиненията срещу тях. Съществуват съмнения в справедливостта на процеса, започнал през януари при закрити врати.
Монархът отхвърли неколкократните призиви за международно разследване на случая и за публичен процес. "Ние заявяваме, че суверенитетът на кралството и юрисдикцията на неговата правосъдна система относно това дело не могат да бъдат предмет на компромис", каза саудитският държавен министър за външните работи Адел ал Джубейр през юни. Досега не е изтекла никаква информация за процеса.
В телевизионно интервю саудитският престолонаследник заяви, че поема пълната отговорност за убийството на Джамал Кашоги, но отрече твърденията, че е дал заповед за него, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА. "Това бе отблъскващо престъпление. Като лидер в Саудитска Арабия поемам пълната отговорност, особено като се има предвид, че то е било извършено от лица, работещи за саудитското правителство", каза Бин Салман в интервю за предаването "60 минути" на Си Би Ес.
На въпрос дали е заповядал да бъде убит Кашоги, който го е критикувал в коментари във в. "Вашингтон пост", Мохамед бин Салман отвърна: "Ни най-малко."
Убийството бе грешка, добави той. "Някои мислят, че трябва да знам какво вършат всеки ден 3 милиона души, които работят за саудитското правителство. Невъзможно е тези 3 милиона души ежедневно да докладват на лидера или на втория по значение човек в саудитското правителство", подчерта Бин Салман.
В статия за "Вашингтон пост" по повод първата годишнина от смъртта на Кашоги, публикувана наскоро, президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган описва убийството на журналиста като "най-разтърсващия и най-противоречив случай на 21-и век". След 11 септември нищо друго не заплаши толкова световния ред като убийството на Кашоги, посочва Ердоган, който поставя редица въпроси във връзка с престъплението. "Наш дълг пред семейството на Кашоги е да направим така, че убийците да не останат ненаказани", изтъква президентът.
Ердоган задава следните въпроси:
Къде е трупът (останките) на Кашоги?
Кой нареди Кашоги да бъде убит?
Кой изпрати 15-те убийци на борда на два самолета за Истанбул?
Какво точно означава „поемането на отговорност“ за убийството?
"Какво направихте с трупа?", пита в заглавие турският в. "Милят". Изданието отбелязва, че е изтекла година от убийството на журналиста и светът очаква от принц Салман да каже къде са останките му.
Моля, подкрепете ни.