Google, Apple, Netflix… Кои гиганти дръпнаха шалтера на Русия и какво значи това
Технологични гиганти, социални мрежи, стриъйминг платформи и създатели на видеоигри изтеглят бизнесите си от Русия. Досега шалтера са дръпнали имена като Microsoft, Google, Netflix, PayPal и други. VISA и MasterCard спряха операциите си на територията на Русия, което на практика означава, че банковите карти, издадени от руски банки, няма да работят в руски магазини и банкомати.
Microsoft
Компанията на Бил Гейтс Microsoft обяви в петък, че спира всички продажби на своите продукти и услуги в Русия заради това, което определи като "неоправдано, непровокирано и незаконно нахлуване" на страната в Украйна. Софтуерният гигант също така обеща да помогне за защитата на Украйна срещу руските кибератаки. По-рано Microsoft заяви, че спира да показва съдържание от държавните медии RT и "Спутник" и ще понижи рейтинга на резултатите от търсенето им в Bing - търсачката на Microsoft. Освен това спира и всички рекламни сделки с тях.
PayPal
Компанията за онлайн плащания PayPal спря услугите си в Русия в събота. Малко по-рано пък взе решение да спре да регистрира нови потребители в Русия.
EA и Activision Blizzard
EA и Activision Blizzard обявиха, че няма да продават повече от своите игри и съдържание в Русия. За Electronic Arts (EA), която притежава франчайза на FIFA, това включва игри, допълнително съдържание и пакети с виртуални валути, които вече няма да бъдат налични и в Беларус.
Apple
Apple постави на пауза всички продажби на своите продукти в Русия, ограничи руския достъп до цифрови услуги, включително Apple Pay, и блокира RT News и "Спутник" в магазина си за приложения извън Русия. В Украйна компанията също така деактивира функциите за трафик и инциденти на живо в Apple Maps заради опасенията, че Русия може да се насочи към конкретни места, използвайки тези инструменти.
Google забрани на руски държавни медии да пускат реклами на своите платформи, блокира мобилни приложения, свързани с медиите RT и "Спутник", премахна от магазина си издателите от Google News и забрани YouTube каналите им в цяла Европа.
Facebook и Instagram
Meta (компанията, която стои зад Facebook и Instagram) обяви в понеделник, че акаунтите на RT и "Спутник" вече няма да бъдат достъпни в рамките на Европейския съюз. В петък руският национален телекомуникационен регулатор отвърна на удара, като блокира достъпа до Facebook в страната и определи действията на компанията на Марк Зукърбърг като "дискриминация" срещу руските държавни медии.
Действия срещу RT и "Спутник" предприе и Twitter, който изтри акаунтите на медиите в Европа, в съответствие със забраната на ЕС за подкрепяните от Кремъл новинарски издания, която влезе в сила в сряда. Тези два акаунта в Twitter вече са недостъпни в 27-те държави-членки на блока.
TikTok
Подобно на Facebook, Instagram и Twitter, TikTok също блокира достъпа до RT и "Спутник" в ЕС.
Snapchat
Snapchat спря всякаква реклама в Русия, Беларус и Украйна и казва, че вече не приема приходи от руски държавни предприятия. Компанията също така обеща 15 милиона долара хуманитарна помощ за Украйна.
Booking и Airbnb
Онлайн туристическият агент Booking и фирмата за наемане на жилища Airbnb спряха операциите си в Русия. Освен това Airbnb се отказва от таксите за гости и домакини за всички резервации в Украйна, а хиляди хора, които не планират да посетят, използват платформата, за да изпращат пари в Украйна като наемат жилища. Според икономически сайтове през Airbnb в Украйна са влезли над 2 млн. евро.
Над 11 хил. души пък предлагат безплатен подслон на бежанци от Украйна.
Netflix
Netflix - една от най-големите стрийминг платформи в света, спря услугата си в Русия. Според Variety компанията е поставила на пауза всички бъдещи руски проекти. Спрени за неопределен период от време са и четири оригинални продукции.
Spotify
Гигантът за аудио стрийминг Spotify затвори своя офис в Русия за неопределен период от време и премахна цялото съдържание от руските държавни медии RT и "Спутник".
Nokia
Финландският производител на мрежово оборудване Nokia заяви във вторник, че ще спре доставките за Русия, за да спази санкциите, наложени на страната. Nokia обикновено доставя MTS, Vimpelcom, Megafon и Tele2 в Русия.
Ericsson
Шведският телекомуникационен гигант Ericsson също реши да спре всички доставки до клиенти в Русия временно заради ситуацията в Украйна.
Спирането на продажбите в рамките на една държава е едно. Прекратяването на достъпа до важни интернет услуги е съвсем различно нещо. Особено в 21 век. Особено в ерата на технологиите.
Моля, подкрепете ни.