Гръцки агнета превзеха пазара: Вървят по 4 лв. за кг
Причината за евтините агнета от Елада били солидните субсидии, които получават фермерите. "Годишната субсидия за овца майка у нас е 40 лв., докато колегите ни в Гърция вземат по 48 евро за животно", поясни Синапов пред „Труд”.
Той добави, че е проведена среща с министерството на земеделието, на която фермерите са настояли страната ни да започне да усвоява европари за овцевъдство. "Крайно време е нашият бранш да спре да тежи на българските данъкоплатци. Още повече, че в Румъния и Гърция се усвояват евросубсидии. Евросхемите трябва да се разработят и у нас", добави още той.
Макар и да няма търговци от Гърция, гръцки граждани все пак минават границата, за да си купуват агнета от българските кошари. "Малко спорадично, но гърците идват, защото знаят, че нашето агне е по-крехко, гледано е със зелена трева, докато гръцкото е жилаво заради скалистия релеф там", коментира Синапов.
Италианците пък са другата предпразнична изненада на пазара. "Италиански търговци изкупуват наши агнета, търсят малки, до 25 килограма, и след това ги препродават за арабския свят", разказа Бисер Чилингиров, шеф на Националната овцевъдна асоциация.
Предпразничната надежда за нашите фермери е първият реален експорт за Катар. "10 000 български агнета вече пътуват за Катар. Животните са натоварени на кораби, а експортът е еднократен, въз основа на него Катар ще реши дали да направи доставките регулярни", каза Чилингиров.
Моля, подкрепете ни.