Групата на БСП не подкрепи Бюджет 2022 на Столична община
Той даде пример с проблема с мръсния въздух, безобразната на много места вътрешноквартална инфраструктура, липсата на места в детски градини и ясли, проблема с паркирането и тоталната липса на политики в направление на масовия спорт.
„С Бюджет 2022 ще настъпите мотиката за пореден път, защото продължавате да упорствате, бюджетът да се приема без каквато и да е предварителна консултация с постоянните комисии, с общинските съветници, въпреки че такова обещание ни беше дадено от кмета Фандъкова още 2017 година“, обърна се Таков към управляващите Столична община и допълни, че общинските съветници са в постоянен пряк контакт и с районните кметове, и с гражданите и наистина могат да дадат добри предложения.
По думите му непрекъснато се увеличават парите за чистотата на града, а градът е все така прашен и мръсен. „Това не е моя констатация, а е на повечето софиянци. Всяка година събираме от такса „Смет“ 20-30-40 милиона повече, отколкото се разходват по дейностите от План-сметката по чистота и след толкова години все още не знаем за какво точно отиват тези пари“, обясни председателят на групата на БСП.
„Отново и тази година заговорихме за рекорди, за рекорден бюджет, за рекордна капиталова програма, но истината е, че поставеният рекорд е с Бюджет 2021, като капиталовата програма е изпълнена само на 46%“, обърна внимание Таков.
„Миналата година не са усвоени почти 300 млн. лв. Две трети са по европейски програми, но това не омаловажава факта. От тези 300 млн. неусвоени са 8 млн. за детски градини и 20 млн. за детски ясли. Усвояването във функцията „Здравеопазване“ за капиталови разходи е само 11%“, изтъкна Иван Таков и попита защо при тези тежки неизпълнения на инвестиционната програма няма анализ защо се случва така.
Милка Христова обърна внимание на това, как е реализирана децентрализацията на бюджетни средства към районните кметове, нещо за което БСП в СОС настоява от години.
„В Бюджета за 2022 г. е предвидена децентрализация на инвестиции в размер на 10 млн.лв. пряко за 24-те района на Столична община, което прави по около 400 хил.лв. на район. Това е което е крайно недостатъчно. За пореден път районните кметове са с вързани ръце и няма да могат да реализират почти никакви дейности, които да доведат до подобряване на средата и условията на живот в жилищните комплекси и квартали“, каза заместник-председателят на СОС.
„Длъжници сме на доболничните лечебни заведения, които са гръбнакът на доболничното столично здравеопазване. Следва са се има предвид, че предвидените в функция „Здравеопазване” около 10 млн. лв. са основно за ремонти на детски ясли и преустройство на сграда за детска поликлиника“, посочи Христова и допълни, че не са предвидени капиталови средства за общинските лечебни заведения, предвид състоянието на сградния фонд и материално техническата база в част от тях и най-вече на доболничните ДКЦ-та и медицински центрове.
Диана Тонова взе отношение по бюджета за строителството на детските градини.
„Средства, които СО смята да инвестира в изграждане на детски градини са около 15 милиона. Това е два пъти по-малко от 2021 година и то при поредната заявка на кмета на София, че има амбиция да подсигури и тази година места за всички деца в детските градини“, посочи тя.
Тонова коментира и отчуждителната програма за терени за детски градини. „От определените за 2021 година 7 терена с индикативна стойност около 21 милиона, нито един не е отчужден. Като се отчетат предложените 12 милиона в Бюджет 2022 за цялостната дейност по отчуждаване на имоти, става кристално ясно, че през 2022 година Столична община не предвижда да приключи отчуждителните процедури за детски градини за 50 групи“, заяви Диана Тонова.
„В Столичния бюджет за 2022г. отново фигурират проекти, които са обвити по традиция в тайнство, като се разчита, че ще минат между капките. Такъв ще си остане проектът за подмяна на отоплителните уреди, който групата на „БСП за България“ е атакувала многократно, като ненадежден и със съмнителни ефекти върху климата и гражданите. Но за него сега отново фигурират 19,3 млн. лв.“, отбеляза Николай Велчев.
Общинският съветник каза още, в Столична община, за поредна година, няма предвидена синхронизирана политика за сигурността на гражданите и дейностите по изграждане и поддръжка на уличното осветление. Той обърна внимание, че ГИС системата на Столична община за уличното осветление не функционира от много години, тъй като няма предвидени средства за поддръжката й.
„Може би сме единствената столица в Европа, която не управлява интелигентно уличното си осветление“, заяви Николай Велчев.
Николай Николов се спря на факта, че на фона на „рекордния“ бюджет от над 2 милиарда отново за спорт се отделят 0.2%, но реално става дума за 3.5 милиона лева, които са крайно недостатъчни.
„Разочарован съм, че за поредна година не се мисли за спорт и здравето на софиянци“, каза той и сподели, че според европейско проучване българските деца са на първо място по обездвижване и затлъстялост от всички деца в ЕС, още по-притеснително е,че нашите деца са и на челно място по агресивност в училище.
Николов каза, че мечтае за деня, в който бюджетът за спорт и ФВ ще представлява поне 1% от сборния бюджет на Столична община.
Моля, подкрепете ни.