Хампарцумян: Дори в Китай са осъзнали, че няма как да се случи таван на цените

На фона на обявения в четвъртък бойкот на търговските вериги у нас, въпросът трябва ли държавата да се намеси и да въведе таван на цените на храните коментираха финансистът Левон Хампарцумян и икономистът проф. Румен Гечев.
Хампарцумян даде пример: "По комунистическо време хлябът беше тежко субсидиран и струваше 20-30 стотинки. Хората го купуваха, за да си хранят свинете вкъщи, защото пък нямаше достатъчно свинско,. Затова хранеха животните с хляб, защото беше евтин. По-евтин от всичко, което можеш да си представиш. Така че тръгнеш ли да администрираш - толкова е сложно и толкова са много променливите, че вероятността да успееш е минимална, да не кажа нулева", подчерта той в ефира на NOVA News.
И допълни: "Ако приемем, че Китай е най-голямата и най-успешна комунистическа икономика - там няма такива работи като свободен пазар на цените и няма субсидия. Дори те са осъзнали, че няма как да се случи".
От своя страна Гечев застана на обратната позиция. "Първо, моето семейство няма да пазарува, тъй като смятам, че това е един добър сигнал на обществото. Същевременно имам ясното разбиране, че с бойкоти няма как цените да се управляват дългосрочно. Това е политически сигнал. А това, че държавите по света регулират цените, това е абсолютен факт", заяви той.
Моля, подкрепете ни.





