1| 3206 |17.12.2022 НОВИНИ

Хърватия грабна третото място на Мондиала, триумфира над Мароко с 2:1

.
Източник: БГНЕС
Отборът на Хърватия победи Мароко с 2:1 в мача за третото място на Световното първенство по футбол в Катар. Така хърватите за втори път в историята си печелят бронзовите медали от Мондиал, след като сториха това и през 1998-ма година.

Двубоят на стадион "Халифа Интернешънъл" в Доха започна вихрено и хърватите поведоха в резултата още в седмата минута след прекрасно изпълнение на заучено положение от свободен удар, завършено с глава от централния защитник Йошко Гвардиол.

Мароко отговори бързо и изравни само след две минути, след като Ашраф Дари се разписа с глава от близко разстояние. Следващите минути бяха равностойни, като и двата тима имаха шансове, но отново "ватрените" излязоха напред в 42-та минута, когато Мислав Оршич вкара с много прецизен фалцов удар, който прехвърли вратаря Боно.

След почивката играчите на Валид Реграги натиснаха в търсене на изравнителен гол, като най-добрият шанс за "атласките лъвове" се откри 15 минути преди края, но вратарят на Хърватия Доминик Ливакович се намеси отлично при удар от непосредствена близост на Юсеф Ен-Несири. Хърватия също имаше шанс да стигне до нов гол на контраатака, но Матео Ковачич стреля неточно от удобна позиция.

В последната минута на добавеното време Мароко бе близо до това да изпрати мача в продължения, но ударът с глава на Ен-Несири мина на сантиметри над гредата.

В крайна сметка до нови голове не се стигна и Хърватия спечели с 2:1, за да грабне бронзовите медали от Мондиал 2022.

По този начин хърватите са в топ 3 на света на втори пореден Мондиал след второто си място преди четири година, докато Мароко записва рекордно класиране за африкански тим с четвъртата си позиция.