Хиляди изселници отпадат от избирателните списъци
Причината - в главна дирекция “Гражданска регистрация и административно обслужване” има информация, че по настоящ адрес те живеят в страна извън Европейския съюз, а общините, в които същите хора имат постоянен адрес, не са открили данни, че те са се завърнали до 24 февруари у нас, показва проверка на “Труд”.
Според новия Изборен кодекс уседналостта за евровота е три месеца. Това означава, че на него имат право да гласуват само хора, които живеят поне от 24 февруари у нас или в страна в ЕС. Преди няколко седмици ГРАО прати на общините списъците с българи, за които има информация, че живеят в страни извън ЕС. Задачата на кметовете бе да проверят дали те не са се завърнали междувременно у нас, за да актуализират настоящия си адрес. Проверка на “Труд” показа, че единици от тези хора са били открити от общините. Останалите ще бъдат вкарани в забранителните списъци.
Само 15 души от община Шумен от общо 7191, които попаднаха в забранителен списък за участие в евроизборите, са променили настоящия си адрес. Те са се обадили, че вече са у нас и срещу 5 лева такса са променили настоящия си адрес. “Това е станало в законовия срок до 24 февруари и те са извадени от забранителния списък”, каза директорът на дирекция “Гражданска регистрация” в общината Катя Иванова. Останалите 7176 нямат право да гласуват. Ако все пак някой от изключените живеят в България и отидат да гласуват, в деня на вота те ще могат да го направят. Условията са да подпишат декларация, заверена от кмета, че наистина живеят в общината от дълго време и да покажат лична карта.
Моля, подкрепете ни.