Реклама / Ads
0| 3399 |13.07.2022 НОВИНИ

Христо Иванов: Има рискове с третия мандат, но подлежат на управление

.
Христо Иванов
Отиването на нови избори има и позитивни сценарии, но те са рискови. Съществува риск и при опит да съставим правителство в рамките на този парламент. Но ние от “Демократична България” мислим, че подлежат на управление.
 

Това заяви съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов в интервю за “Свободна Европа”. Той обясни технологията на процеса, в случай че обединението получи третия мандат за съставяне на нов кабинет.

 

“Ще започнем разговора с политическите сили с внасянето на декларация за принципи и цели на управлението, за да установим изобщо има ли готовност да си поставим определени задачи. Само ако има, ще предлагаме правителство. Конституционната реформа ще е основна тема. Ако политиците я отхвърлят, ще трябва да обясняват на избирателите прясното си “не”, коментира той.

 

Той определи задълбочаващото се разделение в българското общество като самостоятелен риск, който се добавя към всички останали кризи - геополитическа, енергийна, продоволствена, потенциално бежанска и др.

 

“Българският политически живот е нацепен на парчета като краставица за таратор. Не можем да осигурим взимане на трайни и устойчиви решения, а такива изисква ситуацията. Трябва да успокоим България и ако има правителство, неговата задача ще бъде да завърши като национален консенсус политиките по нашата интеграция в ЕС”, коментира Иванов.

 

Христо Иванов се надява, че изтичащото политическо време ще спомогне да се окаже натиск върху политическата класа да се фокусира върху важните теми за България в следващите няколко месеца.

 

“Третият мандат е момент на истината за много играчи на терена. Те са правили много неща, разчитайки, че имат политическо време, но третият мандат означава да скочиш в пропастта. За някои от тях означава потенциално изчезване. Този фактор може да бъде отрезвяващ”, каза той.

 

Съпредседателят на “Демократична България” смята, че парламентът спешно може да направи три важни стъпки за реформа на съдебната система. Първата е да се се приеме изработеният вече механизъм за разследване на главния прокурор, без който България не може да започне да усвоява средствата по плана за възстановяване.

 

Втората стъпка е да се осигури административен капацитет на европейската прокуратура, за да може да работи ефективно на българска територия. Законопроектът е готов и може да бъде приет за две седмици, смята Иванов. Третата е да се приеме законът, който реформира антикорупционната комисия заедно с избора на нов състав на ръководството й.

 

“Време е за решения. Кръстопътят между това да отидем на избори или да хванем влаката. е кръстопът дали да изберем още една вълна на конфронтация, която показва своята непродуктивност или да се опитаме да намерим начин да изграждаме принципни съгласия, без да забравяме какво ни разделя”, добави той.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 3186 |12.07.2022 Борис Попиванов: Никак не е малка алтернативата да се стигне до поредни предсрочни избори и през зимата . 0| 3956 |11.07.2022 Мирослав Иванов: ИТН и партията на Стефан Янев няма да влязат в парламента при избори . 0| 3689 |10.07.2022 Христо Иванов: Ако ни бъде даден третия мандат, ще опитаме да го реализираме . 0| 3280 |06.07.2022 Хр. Иванов: Радев да бъде посредник, а не просто да изкара един бърз спринт по конституционния терен

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads