Янева удържала да не преспи с Борисов 5 г.
От изповедта на Владимира Янева става ясно, че Александър Сталийски я посъветвал: “Той си иска да се види с тебе и да си се разбере с тебе, така, че аз не мога да посреднича, съжалявам! Мога след като ти си говорила с него да го ръчкам после и да говоря..”. Тук се намесва Ченалова с въпроса: “Ами ти защо не отидеш и да си говориш с него?” На което Янева отговаря простодушно: “Ами защото не искам.”
Тогава остана открита загадката защо Янева не иска да се срещне лично и да говори по своя проблем с Премиера, а предпочита посредничество на различни лица и евентуално СМС и Viber комуникация? Кое възпира от подобен контакт тогавашната шефка на най-големия съд в България?
„Опрасканата“ съдийка не искала да се среща с Бойко, защото се страхувала, че ще попадне в ситуация с твърде интимен и деликатен контекст. Янева силно се е притеснявала, че евентуалната провокирана среща и разговор с Премиера всъщност едва ли ще протекат в обичаен служебен и организационен контекст, какъвто подобава да бъдат между хора с голяма реална власт по тема, засягаща важен национален въпрос.
„Ти къв мислиш ще ми бъде разговора с него?“ – пита тя Ченалова.
„Че ме пита юридически правилно ли съм подписала СРС-та ли?“
Юридическата правилност на СРС-тата подписани от Янева (сред които и такива за подслушване на посолства), се е коментирала в по-ранен разговор на бившата шефка на СГС с главния прокурор Цацаров. След като Янева научава, че Борисов наредил да я „опраскат“ заради аферата „Червеи“, тя изтичала при Цацаров и подробно му е развила своите доводи защо смята, че не е извършила нарушение. Цацаров обещал да „завоалира“ нещата, но впоследствие натискът на Борисов станал много силен и се стигнало до „опраскването“ от ВСС. На 19 февруари т.г. съдебният съвет гласува да отстрани Янева от шефския пост и от съдебната система.
Седмица преди това да се случи обаче Янева си общувала с Бойко Борисов по СМС и по Вайбър и той я успокоил, че няма да я закачат, след като се изцепил в Брюксел, че заслужава 400 г. затвор. Членът на ВСС Димитър Узунов, който минава за протеже на Борисов й предал: „Току що ми се обади човекът от Брюксел и каза да не се притесняваш, че това изказване го е направил само за пред медиите, за 400-е години. Въобще да не го мислиш, да не се притесняваш“. От Брюксел Бойко дори й изпратил успокоителен СМС по Viber, в който я успокоил и дори предложил „да се разходят в парка“. Тя обаче не откликнала на призива.
Двусмисленият намек за тази разходка придобива съвсем реален релеф в интерпретацията на Янева, според която да се разговаря с Борисов е равносилно на това тя да се окаже обект на сексуално посегателство. Магистратката признава, че е имало интерес „преди 5 години“. Но това не й харесвало. „Аз ако съм искала да преспя с Бойко съм щяла да преспя преди 5 години…
Ся зорлем да го правя пет години по-късно, просто, когато не искам, няма смисъл.“ – резюмира тя с Ченалова предмета на евентуалния си разговор с премиера за смекчаване на нейната зла участ.
Новата светлина на измеренията и методите на комуникация между Министър-председател и шеф на най-големия съд в България са безпрецедентни, особено за страна член на ЕС и НАТО. Тези изповеди на Янева обаче няма как да не наведат на спомен за избухналия сексуален скандал по време на първия мандат на ГЕРБ. Преди две години и половина известната тенесистка Сесил Каратанчева призна, че е станала обект на сексуални мераци от страна на Бойко Борисов, едва на 14 г. Баща й Радослав Каратанчев тогава дори беше категоричен, че Бойко Борисов е социопат.
Владимира Янева беше назначена за шеф на СГС след силен натиск от нейния „семеен приятел“ Цветан Цветанов през юни 2011 г. Година по-рано (май 2010 г.), тя беше единственият представител на съдебната власт в правителствена делегация начело с премиера Борисов, която посети Ватикана и се срещна с папата.
В разговорите между Янева и Ченалова липсват коментари за това какво би ги питал Борисов за по-комплексни юридически и държавни въпроси като съдебната реформа. От продължението обаче става ясно, че лежерните преживявания покрай премиера са свързани с много по-сериозни въпроси за корупционни практики в упражняването на властта. До момента обаче няма знак, че прокуратурата и ВСС имат воля да проведат независимо и обективно разследване.
ВЯ: Аз ако съм искала да преспя с Бойко съм щяла да преспя преди 5 години.
ВЯ: Ся зорлем да го правя пет години по-късно, просто, когато не искам, няма смисъл.
ВЯ: Ся за кво трябва да отида да влизам в някаква ситуация, в която да се чудя ни напред, ни назад, да стане още по-лошо.
ВЯ: Няма смисъл си влизам в такава ситуация.
ВЯ: Ти къв мислиш ще ми бъде разговора с него?
ВЯ: Че ме пита юридически правилно ли съм подписала СРС-та ли?
Моля, подкрепете ни.