Икономиката на САЩ се разшири през третото тримесечие на 2024 г. с 3,1% на годишна база
Това означава известно ускоряване на американския икономически растеж за трето поредно тримесечие от началото на годината и най-солиден растеж от последното тримесечие на 2023 г. насам.
Подкрепа за растежа на водещата световна икономика оказаха потребителските разходи, които се увеличиха през периода юли - септември с 3,7% - най-солиден растеж от първото тримесечие на 2023 г., като това представлява възходяща ревизия спрямо предходната оценка за повишение с 3,5 на сто.
През третото тримесечие беше отчетен ръст с 5,6% на потреблението на стоки (спрямо повишение с 3% три месеца по-рано) и нарастване с 2,8% на разходите за услуги (възходяща ревизия от предишна оценка за повишение с 2,6% и след нарастване 2,7% през второто тримесечие).
Правителствените разходи пък се повишиха с 5,1% (възходяща ревизия от 5% и след повишение с 3,1% три месеца по-рано) благодарение най-вече на увеличените разходи за отбрана.
В същото време нетната търговия оказа по-слаби от очакваното негативен ефект, отнемайки 0,43 процентни пункта от БВП (при предишна оценка за негативен ефект от 0,57 пункта), тъй като износът се повиши с 9,6% (при предишна оценка за растеж със 7,5%), но при ръст на вноса с 10,7% (вместо с 10,2 на сто, според предходната оценка).
От друга страна обаче, натрупаните частните бизнес запаси отнеха 0,22 проценти пункта от БВП през третото тримесечие спрямо предишна оценка за отнемане на 0,11 процентни пункта и след като три месеца по-рано добавиха 1,05 проценти пункта към брутния вътрешен продукт.
Растежът на дълготрайните инвестиции пък се забави от 2,3% през второто тримесечие до 2,1%, но вместо до 1,7%, според предишна оценка, най-вече заради спад на структурните инвестиции с 5% и на жилищните инвестиции - с 4,3%. Инвестициите в оборудване обаче скочиха през третото тримесечие с 10,8% лед тяхното повишение с 9,8% през периода април - юни.
Индексът на цените на личните потребителски разходи (PCE) пък се повиши с 1,5% на годишна база, потвърждавайки предходната оценка, докато индексът PCE, изключвайки храните и енергията, се повиши с 2,2% на годишна база (при предходна оценка за 2,1%), но това представлява рязко забавяне спрямо растежа с 2,8% през второто тримесечие.
Нарастване на БВП с 3,1% през третото тримесечие е доста над това, което служителите на Федералния резерв смятат за неинфлационен темп на растеж от около 1,8 на сто.
Снощи централната банка на САЩ обяви трето поредно намаление на лихвените проценти с 25 базисни пункта, но в същото време прогнозира само две нови намаления през следващата година в сравнение с четирите, които прогнозира Фед през септември, като централните банкери се позоваха на продължаващата икономическа устойчивост и все още високата инфлация.
Моля, подкрепете ни.