Икономистът Атанас Кацарчев: Като се сравнят цените у нас и в чужбина, българите се чувстват втора категория европейци
![.](/images2/Krasen/kacarcev.jpg)
"Веригите на доставки у нас са прекалено дълги. Прекалено много посредници и търговци има във всички вериги, което надува цените", коментира синдикалистът във връзка с предстоящия утре бойкот на големите хранителни вериги.
"Отново стигаме до регулации. Те не биха могли да бъдат от рода на - контролираме надценката или слагаме таван на цената, защото това не работи. Трябва да се дебне спекула, картелни или монополни споразумения, които биха могли да съществуват на пазара", смята той, но изказа мнение, че е много трудно да се докаже картел.
Държавата е определила линия на бедност от 638 лв., а реално жизненият минимум, който мерят от КНСБ, е около 1500 лв. на месец, изтъкна Кацарчев. И подчерта, че официалната статистика сочи около 11% работещи бедни в България, а тази на синдиката показва два пъти повече - 24%.
Бонуси към заплатите получават 36% от запитаните, но хората с най-ниски заплати ги получават най-рядко. Няма обяснение на това, изтъкна Атанас Кацарчев.
"Колкото по-висока е заплатата, толкова по-голяма е вероятността да се вземат бонуси. Това, че най-нискодоходните групи са най-ощетени всъщност прекалено много затваря вратата пред тях като социални възможности".
Най-високодоходните групи са почти 100% съгласни да има необлагаем минимум, отбеляза още синдикалистът. Той обаче напомни, че работодателите не са съгласни да има необлагаем минимум, а нагласите в политическата система са подобни.
Хората обедняват, трябва да се намери някакво решение, така че най-нискодоходните да получат глътка въздух, категоричен е той.
Нищо за бюджета не е коментирано с нас до момента, подчерта Кацарчев. От синдиката се надяват да получат проекта на бюджета навреме, за да могат да реагират:
"Годината ще бъде тежка, затова е много важно да имаме време да разгледаме бюджета".
Усещането на хората е за неудовлетвореност от заплатите, като причините за това са различни. Това заяви пред БНР главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев. "Усещанията, които хората придобиват като работят, означават, че нещо не е наред в самата система", подчерта той, след като вчера от синдиката представиха анкета за заплащането на труда у нас.
Най-важното за нас са доходите на хората и там ще бъдем безкомпромисни, защото обедняваме в последните години, а стандартът на живот се занижава, категоричен е той. Другото много важно за синдиката са условията на труд и социалните плащания.
"Увеличение на МРЗ е добра стъпка. 10% увеличение на разходите за работни заплати - също ще е добра стъпка", смята той.
Моля, подкрепете ни.
![Visa](/theme/03/assets/img/pmcards/visa.png)
![Mastercard](/theme/03/assets/img/pmcards/mastercard.png)
![Visa-electron](/theme/03/assets/img/pmcards/visaelectron.png)
![Maestro](/theme/03/assets/img/pmcards/maestro.png)
![PayPal](/theme/03/assets/img/pmcards/paypal.png)
![Epay](/theme/03/assets/img/pmcards/epay.png)