Реклама / Ads
1| 2815 |05.12.2024 НОВИНИ

Д-р Илиян Костов: Ветеринарните лекари не са убийци

.
доц. д-р Илиян Костов Източник: БГНЕС
Ниската смъртност сред заразените с чума стада не е основание за животновъдите да вярват, че болестта отсъства. Това заяви в ефира на Нова телевизия главният ветеринарен санитарен инспектор на България, доц. д-р Илиян Костов.
 

Той коментира случая с огнището на чума по овцете във Велинградско, където стопаните не допуснали експертите до стадата за вземане на нови проби и обезпаразитяване, притеснявайки се, че това може да доведе до умъртвяване на животните.

 

„Искам да кажа на колегите животновъди, че ветеринарните лекари не са убийци. Първо – положили сме клетва и имаме Етичен кодекс. Едно от изискванията е да не вредим на животните. Ако се наложи унищожаване, то трябва да стане по безболезнен начин. Това са постулати, залегнали и в европейското право. Ние сме част от това общество и не търсим да убиваме животни, за да докажем правотата си”, заяви доцент Костов.

 

Той добави, че БАБХ вече е изпратила вторите проби в референтната европейска лаборатория в Монпелие, за да бъдат потвърдени. „След това лабораторията ще установи откъде е дошъл вирусът и ще изследва генома му", поясни той.

 

„Грижата за здравето на животните е първо на стопанина, не на ветеринаря. Това е все едно хуманният лекар да ви накара насила да отидете на профилактичен преглед. Може съвсем спокойно да се вкара агне през границата. Ще установим и дали има ваксинация, тъй като се появиха спекулации, че тези животни може би са ваксинирани”, допълни Костов.

 

Той обясни защо европейската практика изисква унищожаване на всички животни при подобен вид зараза, дори ако смъртността в стадото е ниска. „Този регламент е напълно адекватен. Това е законодателство на ЕС, но същите схеми на контрол на заразни заболявания се използват и в страните членки на

 

Световната организация по здравеопазване на животните. Всеки индивид или животно се бори по различен начин със заболяването. Някои животни излъчват вируса по-дълго време, независимо дали изработват антитела или не, а други, които са по-слаби или имат съпътстващи заболявания, умират. Вирусът се изменя, а в Европа проявата му е различна от тази в африканските страни. В Европа признаците са по-неясни и леки. Но това не означава, че те не продължават да отделят вируса в околната среда. Смъртността ще е ниска, но не знаем как ще се прояви в следващо стадо", подчерта той.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2835 |05.12.2024 Среща на ОПЕК+: Ще продължи ли свиването на добивите през 2024 г.? . 4| 3178 |05.12.2024 Николай Савов: ГЕРБ ни заплаши, че ако не приемаме кървавите отпадъци на болниците ще направят скандал . 0| 2687 |05.12.2024 Силен трус с магнитуд 5,7 удари Западен Иран . 1| 2832 |05.12.2024 Протест в МОСВ: Служители излизат на улицата за по-високи заплати

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads