24|
5485
|08.08.2014
НОВИНИ
Илияна Цанова: Има риск да загубим завинаги парите от ОП "Околна среда"
"Ние разбрахме за решението за „Южен поток” от медиите и бързо бе разпоредена проверка. Юридически е невъзможно министерството да обжалва свое собствено решение, независимо, че има смяна на министрите. Има две юридически възможности оттук нататък. Първата е да се обжалва предварителното изпълнение в срок от 3 дни от лица като НПО-та, общини. Втората възможност е в 14-дневен срок да се обжалва изпълнението пред Върховния административен съд отново от такива лица, но не и от самия Министерски съвет." Това обясни за „Здравей, България” вицепремиерът по управление на средствата от ЕС Или
По думите на бившия премиер Пламен Орешарски "Южен поток" бил напълно замразен, но последствие стана ясно, че само няколко дни преди да освободи поста регионалният министър Десислава Терзиева е издала строително разрешение да се строят станция и терминал за тръбата в областта Паша дере.
„Формално ние имаме една спряна програма и това е ОП „Околна среда”. От февруари месец няма плащания. Аз искам да разбера каква е причината за това, защото за мен това не е добро решение. Натрупва огромен дълг към строителите, имаме спрени строителни дейности, разкопани улици – това има пряк ефект върху качеството на живота на хората – прах, невъзможност за придвижване. Има риска да загубим завинаги тези пари.”, обясни тя за замразените средства от ЕК.
„Ако ние не бяхме спрели с тези разплащания, рискът да загубим пари от Европа щеше да бъде минимален. Спирайки разплащанията, ние не одобряваме тези разходи и по тази причина имаме риск да загубим тези пари, но те ще останат за сметка на бюджета”, допълни Илияна Цанова.По нейни думи, в същото време сме натрупали и дефицит от 800 милиона. Илияна Цанова посочи и че са спрени две оси от ОП "Регионално развитие".„Затова основна задача на нашето правителство е да локира ресурс в бюджета, за да се започнат тези разплащания незабавно, за да не загубим пари по тази европрограма”, обясни служебният министър.
Цанова посочи още, че за следващия програмен период до 2020 г. страната ни може да разчита на 10 млрд. евро по девет програми и още 6 млрд. евро по четири други механизми за финансиране."Ако тези пари се усвоят, в България ще има много по-добра градска среда, по-добро образование, ще има възможности за квалификация и преквалификация. България е поела ангажимент за реформи в образованието,здравеопазването, водите и ибовациите", допълни още служебният министър.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads