Иновациите във военна техника стимулират растежа на израелската промишленост
Израелските стартъп компании целят да се възползват от изискването на Тръмп европейските страни да поемат по-голяма част от разходите за отбрана. Съгласно новия план на НАТО за инвестиции за защита, страните членки ще изразходват 5% от БВП за отбрана. За сравнение, до момента тези разходи са 2%. Новият план включва 3,5% от БВП за „основна отбрана“, като оръжия и войски, и 1,5% за инвестиции, свързани със сигурността.
Подобно увеличение, което ще се случи поетапно в рамките на 10 години, означава стотици милиарди долара повече разходи за отбрана.
Износът на отбранителна продукция на Израел достигна рекордните 14,8 милиарда долара през 2024 г., според данни на Министерството на отбраната, публикувани миналия месец. Износът за Европа съставлява повече от 50% от тези продажби, в сравнение с 35% през 2023 г.
Зак Бергерсън, резервист от израелската армия, решил, че трябва да предприеме действия, когато видял как неговите колеги от армията трябва да разчитат на очите и ушите си, за да засекат рояци вражески дронове над главите си. 36-годишният високотехнологичен специалист разработил преносимо устройство, което използва технологиите на мобилни телефони, за да предупреждава войските за въздушни заплахи. Подобно на други резервисти, Бергерсън използва своя цивилен и военен опит, за да подпомогне отбранителната индустрия на Израел .
Известен като SkyHoop, неговият стартъп оттогава излезе от режим на тайна и вече се използва в Украйна, като се водят дискусии за пробен период от Министерството на отбраната на САЩ.
Докато президентът на САЩ Доналд Тръмп посредничи за прекратяване на огъня в Газа, израелски стартиращи компании като тази на Бергерсън привличат инвестиции от американски и израелски фирми за рисков капитал и се стремят да надградят върху нарастващия европейски пазар за израелски износ на технологии.
Повече от една трета от всички стартиращи компании в областта на отбранителните технологии, регистрирани в Startup Nation Central, организация, която следи израелските иновации, са създадени след атаката на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 г., която даде началото на войната в Газа.
През юни, докато Израел атакува ирански цели, 12-дневната им въздушна война подчертава ефикасността на израелската противовъздушна отбрана. Израел успешно е прихванал 86% от изстреляните от Иран балистични ракети, съобщават от Министерство на отбраната на страната.
Променящият се характер на войната доведе до промени в обществените поръчки за отбрана по целия свят. Западните армии изискват нови, изпитани в битки технологии, усъвършенствани от войници в бойни действия. Около 20% от израелските резервисти работят в стабилния високотехнологичен сектор.
Израелски стартиращи компании в областта на отбраната са привлекли инвестиции от големи американски фирми за рисков капитал, които преди това са избягвали сектора, тъй като е бил смятан за по-рисков и затънал в регулации. Появиха се и израелски фирми за рисков капитал, които инвестират в отбраната.
„Резервистите излизат от бойното поле и всъщност сформират нови роти, за да решават реални проблеми, с които са се сблъсквали в реално време на бойното поле“, каза Литал Лешем пред Ройтерс. Тя също е от бойния резерв на страната и е съосновател на Protego Ventures – фонд, който е проучил около 160 отбранителни компании и е набрал около 100 милиона долара.
Тези компании ще се сблъскат със сериозни предизвикателства, свързани с разширяването на дейността си на световния пазар и преодоляването на регулаторните пречки, каза Лешем. Тя обаче прогнозира, че подобно на израелската кибериндустрия, това е област, в която израелските предприемачи могат да тепърва да се развиват.
Моля, подкрепете ни.





