ЕК иска Цацаров да се оттегли заради обективна проверка на "Яневагейт"
Тъй като прокуратурата е единственият орган в държавата, който може да разследва казуса с изтеклите разговори между бившия шеф на Софийския градски съд Владимира Янева и търговския съдия от същия съд Румяна Ченалова, на практика
От отговора на Брюксел става ясно, че главният прокурор Сотир Цацаров трябва да се оттегли докато не бъде изяснен случаят, в който са намесени неговото име, това на председателя на ВАС, на членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) и др., както и на премиера Борисов. Този извод се налага и поради обстоятелството, че моделът на българската прокуратура, като единствен орган в държавата, който може да разследва изтеклите разговори между съдийките Янева и Румяна Ченалова, е централизиран и всички обвинители са подчинени еднолично на главния прокурор, което прави невъзможно който и да от тях да действа независимо.
От ЕК отчитат като положителна стъпка, че ВСС е инициирал предварителни проверки по случая, но смятат, че това не е достатъчно.
"Запознати сме с призиви, идващи от ВСС, прокуратурата да проведе цялостно разследване. Целта на тези проверки трябва да е установяване на фактите и изясняване на всички съмнения свързани с твърденията по повод възможна търговия с влияние от страна на висши магистрати и политици", пишат от ЕК.
"Важно е тези разследвания да се извършват бързо и с гарантирана обективност, така че обществото да бъде убедено в тях. Независима проверка може да се направи единствено, ако тези, за които се твърди, че са замесени, бъдат изключени от участие в процеса", отговарят от ЕК на въпрос трябва ли главният прокурор да се оттегли временно.
Становището на ЕК очевидно се разминава драстично със заявеното вече намерение на замесените в скандала да го игнорират с оправданието, че той е провокиран от незаконен запис на разговори и да не разследват по същество съдържанието им. Никой от замесените не възнамерява да се оттегля, тъй като презумпцията е, че няма какво да се разследва, освен кой е направил записите.
В позицията на Комисията се изтъква още, че Европейската комисия ще продължи да наблюдава от близо всяко развитие свързано със съдебната реформа и с борбата срещу корупцията и организираната престъпност в България. Напомняме, че следващият доклад по Механизма за сътрудничество и оценка е насрочен за началото на следващата година (2016 г.)", посочват от ЕК в контекста на скандала.
Моля, подкрепете ни.