Испания предлага разсекретяването на документи от ерата на Франко

Ако бъде одобрен от парламента, предложеният закон може да хвърли светлина върху някои от най-мрачните глави в историята на Испания, включително връзките на Франко с Адолф Хитлер, местата на масовите гробове и подробности за ядрената авария в Паломарес през 1966 г., причинена от сблъсъка във въздуха на два самолета на американските военновъздушни сили.
"С този закон ще преодолеем пречка в нашето законодателство, за да се приведем в съответствие с европейските стандарти", посочи министърът на правосъдието Феликс Боланос. По думите му гражданите имат право да знаят. Той е категоричен, че администрациите са задължени да предоставят документация, която е важна за историята.
Законопроектът има за цел да замени съществуващия закон, уреждащ служебните тайни, приет по време на управлението на Франко, в който липсват разпоредби за автоматично разсекретяване въз основа на изминалото време. Законът автоматично ще разсекретява всички документи, по-стари от 45 години, освен ако не представляват оправдана заплаха за националната сигурност, уточни Боланос. Той подчерта, че разсекретяването на досиетата от ерата на Франко ще бъде постепенен процес, предвид техния обем.
За документите, създадени след този период, проектозаконът очертава многостепенна система: "високо класифицираните" документи ще останат секретни до 60 години; "класифицираните" досиета до 45 години; "поверителният" материал до девет години; и "ограничените" документи до пет години.
Правителството не трябва да ограничава достъпа до документи, свързани с Католическата църква или бившия крал Хуан Карлос, съобщиха от Асоциацията за възстановяване на историческата памет (ARHM).
Моля, подкрепете ни.





