Реклама / Ads
8| 4266 |24.09.2023 НОВИНИ

Исторически пробив с астероида Бену: Ще разберем ли произхода на живота?

.
Източник: НАСА
Космическа капсула на НАСА, носеща най-голямата проба от почва, взимана някога от повърхността на астероид вече се намира на Земята. Капсулата се приземи в пустинята на Юта, а съдържанието й може да промени завинаги начина, по който гледаме на света. Причината - то може да хвърли светлина около произхода на човечеството. 
 

Това е едва третата проба от астероиди и най-голямата, връщана някога на Земята за анализ, след две подобни мисии на японската космическа агенция, приключили през 2010 и 2020 г.


Космическата скала е класифицирана като "близък до Земята обект“, тъй като минава сравнително близо до нашата планета на всеки шест години, въпреки че шансовете за въздействие се считат за малки.


Подобно на други астероиди, Бену е реликва от ранната слънчева система. Тъй като днешната му химия и минералогия са практически непроменени от формирането си преди около 4,5 милиарда години, тя притежава ценни улики за произхода и развитието на скалисти планети като Земята.


Може дори да съдържа органични молекули, подобни на тези, необходими за появата на микроби. Установено е, че проби, върнати преди три години от японската мисия Hayabusa2 от Ryugu, друг близък до Земята астероид, съдържат две органични съединения, подкрепящи хипотезата, че небесни обекти като комети, астероиди и метеорити, които са бомбардирали ранната Земя, са засяли младата планета с първични съставки за живот.


OSIRIS-REx стартира през септември 2016 г. и достигна Бену през 2018 г., след което прекара почти две години в орбита около астероида, преди да се приближи достатъчно близо, за да вземе проба от рохкавия повърхностен материал на 20 октомври 2020 г. 


Пробата от Бену е около 250 грама. Точното количество няма да бъде определено поне в следващата седмица. След като капсулата бъде закрепена, пробата ще бъде отнесена с хеликоптер до "чиста стая" в тестовия полигон в Юта за първоначално изследване, след което ще бъде транспортирана до космическия център Джонсън на НАСА в Хюстън, за да бъде разделена на по-малки екземпляри, обещани на около 200 учени в 60 лаборатории по света.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 4055 |24.09.2023 Гришо среща Зверев на полуфинал в Чънду след победа над О’Конъл . 30| 5947 |24.09.2023 Анцуг и кофти прическа: Путин на млади години . 17| 5216 |24.09.2023 Асен Василев: Чакам Светият синод да каже защо българска църква е затворена от руското посолство . 30| 5113 |24.09.2023 Ген. Атанасов поиска оставката на шефа на ДАНС заради политизирането на службите

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads