Юлиян Петров, синдикат "Образование": Имаме достатъчно дипломирани учители, но те не искат да влязат в клас
"Трябва да върнем авторитета на българския учител, да му повярваме. Той трябва да се разтовари от несвойствени за един преподавател дейности. Да го пазим от агресията в училище, от прегарянето в професията (бърнаут) – коментира пред БНР-Радио София Юлиян Петров - председател на синдикат "Образование".
"Имаме достатъчно дипломирани учители, но не искат да влязат в клас. Около 2/3 от тях не издържат и до третата година след започване на учителската професия, напускат", алармира специалистът.
По думите му образованието у нас остава недофинансирано. Високата заплата не е достатъчна, за да бъдат задържани кадрите в тази сфера. Подходящи условия за работа също са много важни, изтъкна той.
В същото време трябва да има и обществен консенсус за фундаменталната роля на родителите за възпитанието на децата. Институциите и НПО-тата също трябва да помагат, смята експертът.
Продължителността на учебното време не е панацея или гаранция за качеството на образованието, допълни Петров:
"От 2016 г. три пъти беше увеличаван броя на часовете, но не се виждат особени резултати."
От синдиката предлагат още да отпаднат външните оценявания след IV и след X клас. Те били със статистически характер и водели до излишно натоварване.
Моля, подкрепете ни.