Иван Костов: Българите не поискаха демокрацията. Беше им спусната отгоре
Много от българите биха желали да бъдат отвлечени от Запада, да бъдем отдалечени от Русия и да бъдем много по-силно интегрирани в Запада. В това отношение съм с тази група българи. Искам в България да има демокрация по западно-европейски модел, посочи бившият премиер и председател на СДС.
„Искам да сме с такова право, със защитени свободи. Мисля си, че ние сме една Европа и тя е богата със своето разнообразие, със своя хилядолетен опит”, каза той.
Той потвърди тезата си, че демокрацията у нас деградира. Според различни изследвания демокрацията у нас до 2009 г. се считала за почти консолидирана и след това е започнала да деградира. Аз считам, че това е вярно.
Бих допълнил с втората част на "Свидетелства за прехода", които съм замислил да излязат. Там ще се опитам да проследя как се консолидира мафията в България и как се инсталира във властта", анонсира той бъдеща нова книга.
Имаха срещи. Разузнавачи с разузнавачи. Опитваха се да ги убеждават. Кой какво ги е убедил, не знам, очевидно не са ги убедили в нищо. Ние нямахме в какво да се противопоставим. Ние не бяхме компетентни в сферата на сигурност. Тя е много специална сфера. Какво разбирахме ние от това. Нищо, коментира Костов пред Нова телевизия.
Виждам тази неопитност и в хората, които управляваха сега. За съжаление. Затова трябва да има приемственост, категоричен е той.
ДПС е един покорен етнически вот от държавна сигурност. Тя се монтира в най-различни коалиционни структури. Видими, както при Станишев и Сакскобурготски и невидими - както при ГЕРБ. Факт е, че никой не иска да се коалира с ДПС. Никой не иска да ги доближи. Това заяви бившият премиер .
Има големи мнозинства, които искат този демонтаж. Проблемът е, че политиците успяха да загубят тази битка срещу корупционния модел. И трябва да си го върнат. Иначе са фигуранти, каза още той.
Във връзка с отказа на Румен Радев да подпише декларацията за присъединяване на Украйна към НАТО, Костов заяви: "Президентът не прочете правилно събитието политически. Не се ориентира добре, защото това беше акт на политическа подкрепа в момент, в който Украйна много силно се нуждае от такава, която да се противопостави на присъединяването на окупираните територии към Русия. Разбира се, че Украйна няма да влезе в НАТО във военно положение."
Моля, подкрепете ни.