Реклама / Ads
4| 4189 |10.12.2019 НОВИНИ

Иво Христов предложи изследване за ефектите върху здравето и околната среда от въвеждането на 5G

.
Иво Христов и Мария Габриел по време на събитието
Наред с многобройните предимства, вярвам, че трябва да обърнем сериозно внимание и на възможните рискове свързани с киберсигурността и потенциалните ефекти върху околната среда и човешкото здраве, смята евродепутатът.
 

"Към момента ЕС не разполага с оценка на риска за човешкото здраве от въвеждането на 5G технологията. Европейската комисия зае позиция, че такава оценка не е необходима, въпреки предупрежденията на част от научната общност. Намирам това за безотговорно. Поради тази причина отправих предложение към научния панел на Европейския парламент - SТОА, да изготви изследване за потенциалните ефекти върху здравето и околната среда от въвеждането на 5G мрежите. Неслучайно в редица европейски страни има протести срещу прокарването на технологията. Брюксел трябва да се научи да се вслушва в притесненията на хората, а не да действа технократски."

 

Това мнение изрази Иво Христов, евродепутат, член на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика в ЕП, който бе домакин на събитие на тема: "Разгръщане на 5G технологията в ЕС - възможности и предизвикателства". Христов също така е сред новите членове на Панел за бъдещето на науката и технологиите (STOA) - научният инструмент за изработване на политиките на Европейския парламент.

 

Според Иво Христов 5G е революция, която ще промени из основи начина, по който живеем, работим и правим бизнес. Той коментира още, че технологията е призвана да бъде гръбнакът на европейската дигитална икономика и двигател за иновациите, също както и че тя има амбицията да промени из основи различни сектори като транспорта, енергетиката и здравеопазването. 

 

"Това се възприема като естествена еволюция, тъй като светът, в който живеем, е все по-свързан. Същевременно, Европа изостава в разгръщането на и  внедряването на 5G, а тази инфраструктура има потенциал да създаде стратегическо предимство и да направи икономиката на Съюза по-конкурентоспособна, от което ще спечелим всички."

Българският евродепутат припомни, че през 2016 г. Европейската комисия е приела план за действие, който предвижда стартирането на 5G търговски услуги до 2020 г. В него е заложена целта покритието да обхване всички градски зони и основни пътни артерии до 2025 г. От лятото на тази година официално започнаха тестовете на мобилната мрежа от пето поколение и в България. 

 

"Процесът изглежда необратим. Споменавам го като проблем, защото за пореден път индустрията поставя в изкуствена засада всички други тревоги и съображения: здравни, екологични, етични и свързани със сигурността на данните. Именно необратимостта на процеса би следвало да ни накара да обърнем внимание и на предизвикателствата, които носят със себе си мобилните мрежи от пето поколение. Наред с многобройните предимства, вярвам, че трябва да обърнем сериозно внимание и на възможните рискове свързани с киберсигурността и потенциалните ефекти върху околната среда и човешкото здраве.

 

Събитието, имащо за цел да отвори поле за дискусия относно ползите и предизвикателствата от внедряването на 5G мрежите, като разгледа темата от всички ъгли, се проведе в сградата на Европейския парламент в Брюксел. В откриването му участие взе и българският комисар Мария Габриел, която отговаря за изследванията, образованието и културата в новата Европейската комисия. Своите гледни точки по темата представиха Джереми Годфри, председател на Органа на европейските регулатори в областта на електронните съобщения (ОЕРЕС), Марк Ванкопеноле (Nokia, ръководител на звеното, отговарящо с комуникацията с правителството, Белгия),  Ласло Тот (ръководител „Публична политика“ за Европа на Международна асоциация на мобилните оператори (GSMA), Пол Ланоа (почетен член на ЕП и председател на екологичната организация GRAPPE), проф. Владимир Пулков (ръководител на лаборатория „Интелигентни комуникационни инфраструктури“ в София Тех Парк), Жорж Оиконому (старши инженер в 5G екипа на VMware), Мишел Ривази, член на ЕП и известен еколог. Дискусията бе модерирана от Самюел Столтън от EURACTIV, като в нея се включиха и експерти по 5G, представители на университетската общност в България, IT сектора, дигитални предприемачи и представители на български медии. 

 


.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 10| 5673 |10.12.2019 ”Боец” предложи Бойко Атанасов да е прокурорът, който разследва главния прокурор . 1| 4397 |10.12.2019 Петър Витанов в Грузия: ЕС трябва да предложи нови инструменти, за да насърчи източните си съседи . 2| 4196 |05.12.2019 Иво Христов: Агросубсидиите да бъдат обвързани с гарантирането на правата на работниците в земеделието . 6| 4922 |01.12.2019 Борисов ще предложи Деница Сачева за министър на труда и социалната политика

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads