Това коментира в „Лице в лице” по бТВ Иво Инджев. Путин не цепи басма на никой. Путин не цепи басма никому и сочи България за собствените му несгоди. Той решава нещо и действа, допълни журналистът и припомни инфлацията в Русия и спада на цените на петрола. Руският президент се държи като на война, докато мисли за мир. А българчета наскачаха да защитават руския интерес.
Най-големият потребител по трасето е Италия. Днес чухме, че от Италия казаха, че това няма да е чак такава трагедия за тях, имат си и други начини за доставка на газ, коментира журналистът.
Аз в началото на годината казах, че битката тази година ще бъде за тези три милиарда, които България се очакваше да погълне около „Южен поток”. Това бе и вътрешната битка в БСП и причината за отделянето на Георги Първанов. Самият кабинет „Орешарски” беше назначен да служи за „Южен поток”. Орешарски разбира се не успя, но причина бе украинската криза.
Този път очаквам ЕС да подкрепи България, а Бойко Борисов да си припише заслугите, гледайте внимателно, призова Инджев. България можеше да заеме активна позиция, а не да се крием зад гърба на Брюксел. Трябваше да използваме нашето членство, защото западна Европа е жадна и лакома за руските горива, допълни още Инджев.
Сега действително се оказахме входна врата за проекта „Южен поток”. Европа традиционно е лакома и жадна. Путин го очаква по-лоша съдба от тази и на Горбачов, Путин ще го свалят неговите хора. Той закова Русия на стълба на позора. Русия не е била никога в такава позорна роля. Жестоко се лъже, че ще може да играе с Китайската карта. Истината е, че Китай играе с Руската карта. Инджев заяви, че не подценява руския президент. Путин е много добър паникьосан шахматист, но пешките му свършват, заяви Инджев.
Не разбраха ли хората, че Южен поток не е български проект и няма нищо общо с доставката на газ за страната ни, той е транзитен, възмути се Инджев.