Изследване: Българите вярват повече на ЕК и ЕП, отколкото на родните институции
Има ли криза на европейските ценности и защо според експерти, демокрацията в България е в отстъпление, дискутираха учени, политици и експерти на среща в Парламента под патронажа на председателя Цвета Караянчева.
53% от българите, изследвани в Петата вълна на европейските ценности, одобряват демокрацията (основната европейска ценност) - два пъти повече от 2008-а, но същевременно 50% не са доволни от функционирането й в България.
И колкото и демократични да сме, 60% от българите искат силна ръка в управлението, сочи изследването, коментирано на дискусията в Народното събрание.
"Нека нямаме илюзии - кризите са видими. Те будят тревога за бъдещето на ЕС. Сигурността, новите вълни на популизъм, Брекзит и миграционната вълна драматично променят мисленето на европейците и поставят европейските ценности в нов контекст", каза Цвета Караянчева.
Изключително ниско ниво на доверие в България имат съдебната система, прокуратурата и политическите партии - едва 14%. Българите вярват повече на ЕК и Европейския парламент.
"Това, което е специфично при нас, е, че ние се отнасяме към съд и прокуратура така, както се отнасяме и към политическите партии, т.е. възприемаме ги като политизирани и доверието в тях е дори по-ниско, отколкото в политическите партии", заяви политологът Даниел Смилов, цитира БНТ.
Моля, подкрепете ни.