Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
2| 2815 | НОВИНИ

Извънредна лидерска среща в Брюксел. Обсъждат кой да е следващият председател на Европейската комисия

Извънредна лидерска среща в Брюксел. Обсъждат кой да е следващият председател на Европейската комисия
Европейските лидери се събират на извънредна среща, за да решат въпроса с номинациите за висшите постове в ЕС на фона на резултатите от проведените преди седмица избори за Европейски парламент. Държавни и правителствени ръководители на страните от ЕС се събират на неформална среща в Брюксел.
 

Имената за следващ председател на Европейската комисия и Европейския съвет се завъртяха в публичното пространство още преди изборите за Европарламент.





Вторият мандат на Урсула фон дер Лайен начело на Комисията, която обяви кандидатурата си още през февруари, изглежда почти сигурен, особено след добрия резултат на ЕНП на изборите, чиито водещ кандидат е тя, макар в медиите да се появи информация, че настоящият председател на Европейския съвет Шарл Мишел предлага за поста гръцкия премиер Кириакос Мицотакис. Отношенията между Мишел и Фон дер Лайен охладняха особено след т.нар. "Дивангейт" в Турция, когато тя бе пренебрегната от домакина - президента Реджеп Ердоган, а Мишел не възрази.

 

За поста председател на Европейския съвет се завъртя името на бившия португалски премиер Антониу Коща, а премиерът на Естония Кая Калас вероятно ще получи позицията на върховен представител по външната политика и сигурността.

 

Номинациите трябва да бъдат одобрени и от Европейския парламент.

 

България ще бъде представена от служебния премиер Димитър Главчев.





След седмица предстои редовно заседание на Европейския съвет, на което преговорите да продължат. Те ще засегнат също бъдещото ръководство на Европейския парламент и определянето на нов председател на Европейския съвет до декември.

 

Европейският парламент ще заседава в новоизбрания си състав от 16 юли, когато евродепутатите ще излъчат свой председател. Възможно е новият ръководител на Европейската комисия да бъде гласуван от Европейския парламент през юли или през септември.

f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Мария Петрова: Защо експертите преценяват, че психично болните не могат да носят отговорност за престъпления? 0| 3596 | Мария Петрова: Защо експертите преценяват, че психично болните не могат да носят отговорност за престъпления? Новоизбраното 50-о Народно събрание започва работа в сряда 2| 3491 | Новоизбраното 50-о Народно събрание започва работа в сряда Мбапе призовава младите французи да гласуват: "Екстремистите са близо до спечелването на властта" 1| 3141 | Мбапе призовава младите французи да гласуват: "Екстремистите са близо до спечелването на властта" Ключов пътен ремонт започва в Пловдив. Кои са обходните маршрути? 0| 5807 | Ключов пътен ремонт започва в Пловдив. Кои са обходните маршрути?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads