Журналистът Йово Николов: Прокуратурата наистина е бухалка на Гешев, действа избирателно
„През последните десетина дни Иван Гешев непрекъснато повдига обвинения на различни хора – като се започне от бившия премиер Борисов, мине се през Делян Добрев, двама депутати от „Възраждане“, а сега и Кирил Петков“.
Софийска районна прокуратура предложи на главния прокурор да внесе мотивирано искане до Народното събрание за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Кирил Петков - бивш министър-председател и настоящ депутат в 49-ото Народно събрание. То е изготвено във връзка с досъдебно производство относно декларация за гражданство, подадена на основание чл.110 от Конституцията на Република България с неверни данни.
„Това се случва след като беше поискана оставката на главния прокурор. Тези действия на Прокуратурата показват, че в момента, в който Гешев е със застрашен пост, той активира т.нар. дела на трупчета. Обществото обаче иска Главната прокуратура да работи през цялото време и делата на трупчета да не се използват за манипулация на ВСС и на Прокуратурата, а да се действа законосъобразно“.
Йово Николов коментира и кандидатурата на Калин Стоянов, който е номиниран за министър на вътрешните работи и който беше обвиняем по дело за "принуда".
„Кариерата му тръгва от Бургас. Стана известен със скандала около разследването на „Хемус“. За това му беше повдигнато обвинение. Към този момент не виждам проблем. Очевидно е, че има желание начело на МВР да застане човек от кариерата. Аз обаче съм скептичен - това невинаги е било правилен знак. Реформите в МВР са се случвали, когато е влизал външен човек“.
Йово Николов разясни процедурата, по която се назначават директорите на службите за сигурност.
„Министър – председателят предлага, президентът издава указ, но се е случвало – през 1996 г, да не издаде. От гледна точка на политическата обстановка и антагонизма, който съществува между ПП и Радев, ще бъде достатъчно желанието на новото правителство да смени директорите на служби. Бяха дадени заявки, че ще бъде променен закона така, че парламентът да избира директорите на служби“.
Изслушването на директорите на служби в парламента беше любопитно, но бяха извършени манипулации и нередности, отбеляза още Николов.
„Председателят на ДАНС Пламен Тончев започна да разказва какви разследвания прави агенцията. Тя обаче няма право да разследва, защото е информационна служба и има оперативно-издирвателни функции.
Директорът на военното разузнаване пък ни съобщи някакви факти, че разузнавачите мерят радиацията в Украйна, за да ни кажат кога да започнем да пием таблетки с йод.
Изключително несъстоятелни съобщения бяха отправени към парламента и обществото, с явното намерение да бъде показано на обществото, че тези служби наистина са на президента и се явяват някакво негово шесто управление“.
Дейността, която трябва да извършват тези служби е аналитична и трябва да служи за предупреждаване на изпълнителната власт, посочи журналистът.
„Това не се случва и затова не виждам нищо по-нормално от това директорите им да бъдат сменени. Такава смяна имаше по време на първото служебно правителство на Радев – т.е. президентът предлага на президента да назначи хора на президента за директори на служби. Това е абсурдно“
Николов разсъждава и върху изказването на Алексей Петров, че не би отказал пост в службите за сигурност. „Активността на Алексей Петров е силно надценена заради неговата биография. Не смятам, че той има възможности да влияе върху избора на директори на служби. По времето на прехода е имал значително влияние в някои области“.
Йово Николов анализира също случващото се около Ангел Христов – единият от братята Галеви, който беше издирван с червена бюлетина от Интерпол, но оказа незаконно влязъл на територията на страната ни и починал в имението си в село Ресилово.
„През 2008 година Румен Петков, който тогава е вътрешен министър, е принуден да напусне след заседание на Комисията по национална сигурност, на което става ясно, че се е срещал с братя Галеви в ресторанта на Алексей Петров. След това се разбира, че Петров е секретен сътрудник на Национална служба „Сигурност“, става съветник и в ДАНС.
Ролята на братя Галеви по времето на прехода е любопитна – те са олицетворение на местния феодализъм. Те са бивши барети, които са назначени за служители на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“. След това са уволнени.
Не са еднозначни фигури, но владееха Дупница. Осъдени са за организирана престъпна група и бяха обвиняеми за пране на 35 милиона. Винаги са се движили по ръба на закона, понякога и са го преминавали, така че не е нещо особено да преминат и границата незаконно. Без да имам достатъчно факти, по логически път стигам до извода, че Ангел Христов не за пръв път се връща в България и това, което го е сполетяло, не се е случило в момента, когато с вълнение е прегърнал близките си. Най-вероятно е влязъл с фалшива самоличност“.
Николов припомни, че през 2012 година ЕК избира 13 дела, които се наблюдават с висок обществен интерес, но само 8 от осъдените влизат в затвора.
„Останалите ги нямаше. Проблемът не е от вчера. Той съвпада с техническата готовност на България да влезе в Шенген. Очевидно е, че само техническите изисквания не работят. Има достатъчно нагли примери за нарушаване не границата“.
Моля, подкрепете ни.