2|
7010
|26.07.2007
НОВИНИ
Кабинетът дава по 10 000 лв. компенсации на медиците за 8-годишните им мъки
По 10 хиляди лева еднократна помощ ще получат помилваните медици, реши правителството. Кабинетът обмисля и вариант как да се преодолее проблемът с неизплатените им здравни и социални осигуровки за 8 години и половина. Външният министър Ивайло Калфин съобщи, че България изпраща отговор на либийската нота за амнистията, която не нарушава споразумението между двете държави.
По-рано през деня АФП предаде, че вчера официалните либийски власти са повикали високопоставен български дипломат в Триполи, за да му връчат протестна нота срещу помилването на осъдените в Либия на доживотен затвор пет български медицински сестри и палестинския лекар с българско гражданство Ашраф. В меморандума на Либия се казва, че страната ,,остро осъжда” действията на българските власти, които не са се съобразили със залегналите в споразумението за правна помощ между двете държави договорености от 1985 г. В това споразумение няма клауза, която да предвижда помилване на екстрадирани затворници, смятат либийските власти. Тяхната реакция е отклик на желанието на семействата на заразените със СПИН деца за повторен арест на медиците от Интерпол, скъсване на дипломатическите отношения между София и Триполи, както и изгонване на всички около 6 хиляди българи от Джамахирията. Протестът на семействата е бил връчен на зам.-министъра на външните работи на Либия Абделати Лаабиди, който го е предал на първия секретар на нашето посолство.
България не е нарушила правното споразумение с Либия чрез президентския указ за помилване на шестимата медици, заяви главият прокурор Борис Велчев пред агенция ,,Ройтерс”. Велчев каза, че още не е видял протестната нота, но подчерта, че помилването е напълно законно. Той допълни, че в споразумението между България и Либия има клауза, според която затворниците, върнати в родината си, се третират съгласно законите на своята страна.
Българският посланик в Либия Александър Олшевски, който в момента е в София, каза пред БиТиВи, че според неговата информация няма искане от либийската държава нещо конкретно да бъде предприето. Дипломатът допълни, че в спогодбата от 1985 г. няма член, който да забранява медиците да бъдат помилвани. Що се отнася до другите искания на семействата на болните либийчета, посланик Олшевски каза: ,,Нямам опасения за българите, които работят в Либия. frognews.bg
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads