2|
5141
|08.10.2009
НОВИНИ
Кабинетът Станишев цакал чуждите инвеститори
Посланикът на Франция у нас Етиен дьо Понсен обяви, че търговете при управлението на тройната коалиция са правени така, че да не могат да участват големи чужди инвеститори.
Той заяви обаче, че новият регионалният министър Росен Плевнелиев го е уверил, че ще направи всичко възможно чуждите инвеститори да се включват равнопоставено в големитете инфраструктурни проекти.
Понсен разговаря с журналисти по повод предстоящата визита на премиера Бойко Борисов във Франция следващата седмица по покана на френския президент Никола Саркози.
Френският посланик заяви, че освен към инфраструктурни проекти, Франция проявява интерес и към българската атомна енергетика и въпросът за АЕЦ "Белене" ще бъде обсъден в Париж. Той припомни, че френската енергийна компания "Арева" заедно с германската "Сименс" е подизпълнител на основния изпълнител на проекта, руската "Атомстройекспорт", избрана от предишното правителство.
Понсен заяви още, че Франция е готова да окаже политическа и морална подкрепа на новото българско правителство, ако и бъде поискана. Имала и готовност за експертна помощ и в подготовката на промените в Наказателния кодекс.
Френският посланик отбеляза добрите връзки между Саркози и Борисов, които били още от времето, когато настоящ премиер бе главен секретар на МВР, а Никола Саркози – министър на вътрешните работи на Франция.
Етиен дьо Понсен съобщи още, че Франция проявява интерес и към ремонта на фрегатите от българските военноморски сили, които страната ни придоби на старо от Белгия. Той отбеляза, че те са произведени във Франция и заводите производители ги познават много добре, така че биха могли да продължат живота им до около 10 години.
Дипломатът припомни, че България е купила 12 хеликоптера за сухопътните войски и 6 за военноморския флот. Хеликоптерите за ВМС обаче не могат кацат на фрегатите, тъй като те нямат подходящото оборудване.
Първоначално Париж планираше френската компания "Армарис" да продаде на България и две корвети, чиято цена е около 1 млрд. лева. Сделката с ''Армарис'' се ползваше с политическата благословия на българското правителство.
Френският президент Никола Саркози постави въпроса за закупуването на четири корвети още през есента на 2007 г., когато бе на официално посещение в София след триумфа си с освобождаването на българските медици в Либия. Разговорите продължиха в началото на юли м.г. при посещението на премиера Сергей Станишев в Париж, когато броят на заявените корвети бе сведен до две заради финансовите затруднения на страната ни. Впоследствие Франция предложи България да закупи лицензи за строителството на военни и граждански кораби, които да се изграждат у нас, но и тази оферта не бе реализирана.
В българската делегация, която ще съпровожда премиера Борисов в Париж, са включени още вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, външният министър Румяна Желева и нейният заместник Марин Райков, който е бивш посланик във Франция, както и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и министърът на отбраната Николай Младенов.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads