Реклама / Ads
1| 2465 |26.11.2024 НОВИНИ

DW: Как България се бори с насилието над жени въпреки вековната стигма?

.
"В българското общество има вековна стигма да се говори публично за живота с насилник." Какво се прави в България срещу насилието над жени? Мина Киркова подрежда фактите:
 

"Нито една повече" - под този надслов за поредна година се провежда протест срещу полово мотивираното насилие: 25 ноември е международният ден за елиминиране на насилието над жени. В България тази дата става все по-разпознаваема. Освен в София, протести се провеждат и в Пловдив, Варна, Стара Загора, Габрово и Трявна. Това е до голяма степен резултат от усилията на няколко организации и колективи в България, които неуморно се борят срещу насилието над жени.

 

Една от тези организации е колективът "Феминистки мобилизации", който организира протестите "Нито една повече". "Тези протести не са само форма на съпротива, но и мощно средство за повишаване на общественото съзнание, натиск върху институциите и изграждане на солидарност", казва Десислава Димитрова от "Феминистки мобилизации".

 

"Не сте сами"


"Идеята е да се пречупи тази стигма, че проблемът е само за конкретни хора или че се случва зад вратите на техния дом, а мен това не ме касае, на мен това не може да ми се случи… Тоест, колкото повече се повишава чувствителността на ниво общество, толкова по-ниска ще бъде толерантността към насилието", казва и Нора Христова, оперативен директор на фондация Emprove - организация, насочена към работата с жени, които преминават или вече са се спасили от връзка с насилник.

 

И Десислава, и Нора разказват, че се мотивират да работят активно срещу полово мотивираното насилие, защото самите те са били във връзка с насилник.

 

"Не можех да бъда просто наблюдател, знаейки през какво съм преминала и през какво преминават хиляди жени ежедневно. Вместо да стоя встрани, реших да бъда активен участник в процеса на промяна и да покажа на колкото е възможно повече жени, че не са сами - нас ни има и ще се борим за свят без насилие", казва Десислава. Нора пък се присъединява на първо време към общността "Жените Survivors" (от англ.: оцелели) на фондация Emprove - първата по рода си общност, в която жени, спасили се от връзка с насилник, се подкрепят взаимно. По думите на Нора тъкмо тя е сърцето на фондацията.

Дълбоко вкоренен проблем


Подкрепата, която си оказват жените, преминали през такива връзки, е особено важна в общество, което трудно се събужда, за да разбере колко сериозна е опасността. Насилието над жени е проблем, дълбоко вкоренен в българското общество. Показва го и печалната статистика. Според медийния мониторинг, който извършват от "Феминистки мобилизации", само от началото на тази година в страната са убити 18 жени в условията на домашно насилие или фемицид.

 

 

Проблемите са и институционални, отбелязва Ширин Ходжева, която също е част от колектива "Феминистки мобилизации". Липсата на адекватна реакция от органите на реда, нерелевантните присъди, които получават насилниците, мълчанието за насилието над жени от уязвими групи като ЛГБТИ-общността, мигрантките, жените с интелектуални или физически затруднения - това са само някои от причините, поради които жени в токсични връзки се страхуват да избягат от тях, казва Ходжева. "Все още се чудим защо често тези жени се връщат при насилника и до голяма степен отговорът гласи: защото липсва адекватна държавна подкрепа в посока на икономическата им зависимост", добавя тя.

 

Една много важна стъпка, която държавата трябва да предприеме, е да изготви ясен план за откриването на центрове за защита и подкрепа на пострадали жени. Голям дефицит представлява и липсата на формулировка за фемицид в Наказателния кодекс, смята Ширин Ходжева. На това мнение е и Десислава Димитрова: "Ограничените ресурси за кризисни центрове, липсата на системно обучение за институциите, както и устойчивите патриархални нагласи в обществото забавят напредъка", отбелязва тя.

 

Съществена част от проблема е фактът, че в обществото ни има вековна стигма да се говори публично за живота с насилник, обяснява Нора Христова. "Това са наслоявания на много архаични вярвания. Те се променят, но изключително бавно", добавя тя. "Много от нас са чували от своите баби: Е, сега къде си тръгнала да си ходиш с тези деца - и аз съм търпяла навремето." Разчупването на тези остарели вярвания не е никак лесно, но много важно. От фондация Emprove по най-различни начини ангажират обществото да разпознава насилието като такова, още повече че то далеч не е само физическо.

 
Важната роля на превенцията


Тъкмо върху това се фокусира една от последните кампании на Emprove, която е част от световната кампания на международния бранд YSL - Abuse is not love (от англ.: насилието не е любов). В нея фондацията обръща внимание на първите знаци за токсична връзка. Става дума за знаци като ревност, следене или т.нар. Gaslighting - психологическата манипулация, при която жертвата е принудена да се съмнява в себе си и спомените си. "Всичко това са прояви в поведението на партньора, които в началото могат много успешно да бъдат маскирани като любов - "обичам те, затова искам да си постоянно с мен; обичам те, затова те ревнувам; обичам те, затова искам да прекарвам цялото си време с теб и ти да не прекарваш време със своите близки; обичам те, искам ти само доброто, затова ти казвам, че тези дрехи, които си облякла, не са окей" и т.н. Когато една жена е в такива отношения, често тя не разбира, че тези прояви са първи знаци на насилие. Ако червените лампички светнат навреме, това буквално може да спаси живот", казва Нора Христова.

 

Друга посока, в която от фондация Emprove активно работят, е призивът към всеки един човек никога да не остава безучастен към прояви на насилие. А що се отнася до излизането от такива взаимоотношения, важно е да се обърне внимание и на близките на засегнатата жена - как да разговарят с нея, как да проявят разбиране, как да не я притискат. По думите на Десислава Димитрова много сериозен проблем е именно обстоятелството, че мнозина остават безучастни заради стереотипното омаловажаване или оправдаване на насилието у дома. "Възгледи като "семейните проблеми се решават у дома" често задържат жертвите в ситуация на насилие и ги обезкуражават да потърсят помощ", казва тя.

 

Резултати има, но пътят е дълъг

 

В търсенето на отговор какви са най-важните стъпки напред много често се появява един и същ рефрен - промяна в образованието. "Ключът за разрешаване на проблема е в адекватното образование - не само за младите, но и за възрастните", смята Ширин Ходжева. "С всеки ден, в който не водим разговори, не се изслушваме, не се образоваме едни други, не се въвеждат часове (поднесени с подходящи инструменти за всяка възраст) по сексуално образование и разпознаване на стереотипи, дискриминация и насилие, ние изместваме началото на разрешаването на проблема", казва активистката.

 

И все пак: посещаемостта на протестите "Нито една повече" и растящият брой на жените, които се обръщат към фондация Emprove за помощ, сочи, че напредък има. В това вярват и Десислава, и Ширин, и Нора. Важен е и начинът, по който говорим за този наболял проблем, смята Нора Христова. "Черната статистика е плашеща, парализираща, но именно в такива моменти е изключително важно да можем да заговорим за силата, за това какво се случва, щом излезеш от тези отношения", казва тя и добавя, че жените в такива връзки често не искат или се страхуват да се идентифицират с жертвата. Затова и ние като общество трябва да сме по-внимателни как говорим за проблема. 

 

Работата на организации и колективи като Emprove и "Феминистки мобилизации" е съвсем буквално жизненоважна. Резултатите от нея се виждат. Но и ние, всеки един от нас, трябва да продължаваме да се борим и да не позволяваме още и още жени да стават част от черната статистика. 

 

Мина Киркова редактор и автор, DW.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 2522 |26.11.2024 Евродепутати в Страсбург предупреждават: Трета световна война е на прага заради агресията на Русия и подкрепата на Северна Корея . 0| 2406 |26.11.2024 Два пожара в цехове за пелети в рамките на дни: Огънят застраши къщи в Димитровградско . 4| 2446 |26.11.2024 Проруска раздумка: БСП прави срещи с парламентарните групи, само "Възраждане" и МЕЧ се отзоваха . 35| 14652 |26.11.2024 Андрий Калов за ФрогНюз: Защо украинците не купуват жилища в България? Защото сте следващите. Вие сте Крим през 2013 г.

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads