Как председателят на ВКС Галина Захарова остана с „широко затворени очи“ за опорочен конкурс за младши съдии

Става въпрос за опорочаването на конкурса за младши съдии. На писмения изпит на 5 април тази година квесторите хващат с „царски пищови“ една от кандидатките, която е отстранена. Става въпрос за Албена Велчева. Забележителното е, че Албена Велчева е съдебен помощник във ВКС. Кандидатката се оказва с 12 бр. листа, подпечатани с печат, при положение, че останалите участници в конкурса имат по 10 бр. Скандалът е грандиозен, но последици няма. При това по волята на съдия №1 Галина Захарова, която въпреки, че е сезирана, остава с „широко затворени очи“ за фактите.
Съдебен помощник от ръководения от Галина Захарова ВКС е хванат с предварително готов и решен казус, с 12 бр. подпечатани листа, при положение, че е следвало да разполага с не повече или по-малко от 10 бр. Според Захарова нищо от това не е проблемно, нито основание за отмяна на конкурса.
Албена Велчева не била с „царски пищови“, а допуснала една незначителна грешка – започнала да решава казуса преди да е даден старт на писмения изпит. Още по-цинично звучи втората част от оправданието – имало още четири участници в конкурса, които са отстранени заради различни нарушения.
Захарова напълно игнорира, че съдебен помощник от ВКС, има в себе си три листа, предварително попълнени с наказателноправния казус, цели пет минути преди началото на писмения изпит. На третия от попълнените листи имало отговори на теста. И това не е грубо погазване на честността на конкурс за влизане в съдебната система. Нямало теч на информация, нямало изнасяне на казуса, нямало основание за отмяна на конкурса. Това заключава Захарова, след като поискала проверка.
В началото на тази седмица ръководената от Галина Захарова Съдийска колегия на Висшия съдебен съвет отказва да прекрати съмнителния конкурс, каквото предложение прави един от членовете на колегията – Олга Керелска.
„Тези обстоятелства (разкритията, свързани със съдебния помощник от ВКС–б.р.) не засягат провеждането на конкурса и липсват убедителни доказателства, въз основа на които да се приеме, че този конкурс е опорочен. Аз лично не бих подкрепила предложение за прекратяване на конкурса поради факта, че ние нямаме конкретни, обективни основания, които да изведем извън всякакво съмнение, по убедителен начин, че процедурата е опорочена“, заявява Галина Захарова пред колегите си от Съдийска колегия.
Председателят на ВКС се обявява и срещу друг от аргументите на Керелска, с който се настоява за прекратяване на конкурса – няколко от участниците в конкурса имат изключително ниски оценки от държавните си изпити – 3,33 и 3,67, както и 4,25 и 4,67 от следването си. В същото време точно тези кандидати получават по две пълни шестици от писмения и устния изпит, което поражда основателните съмнения за опорочаване на конкурса – предварителен достъп до казусите от писмения изпит и тенденциозно оценяване в рамките на устния изпит. „Единствено въз основа на обстоятелството, че кандидатите са получили високо оценяване на писмения и на устния изпит и имат по-нисък общ успех от държавните изпити и следването не би могло да послужи като основателна причина за прекратяването на конкурса“, посочва Захарова и допълва, че проверила оценките от изпита и установила четирима кандидати, при които има отлични оценки сега и ниски оценки от юридическите факултети. В крайна сметка Съдийска колегия отказва да спре конкурса за младши съдии.
Поведението на председателя на ВКС Галина Захарова поражда сериозни съмнения, че в конкретния случаи се касае за предварително фаворизирани кандидати, които трябва да заемат вакантните позиции за младши съдии – 15 от които са в ключовия за страната съд – Софийски градски съд, където се гледат делата срещу премиера, членовете на Министерския съвет, депутати, магистрати. От десетилетия политизирания Съюз на съдиите в България, чиито интереси Галина Захарова прокарва в рамките на Съдийската колегия на ВСС, не крие амбициите си да контролира мнозинството от съдийското съсловие именно в СГС. Този факт в голяма степен дава обяснение за поведението на Захарова, която вместо да гарантира честността и прозрачността в конкурсите за влизане в съдебната власт, настойчиво брани очевидно опорочената процедура за младши съдии.
Поведението на председателя на ВКС Галина Захарова може да се обясни и с изключително съмнителния начин, по който нотариус в София стана нейния син – Светослав Микушински. Преди две седмици стана ясно, че класирането на Микушински става възможно след като представителя на ВКС в конкурсната комисия – съдия Бонка Дечева-Бакалова, единствена оценява писмената му работа с отлична оценка. Скандалното в случая е, че Бонка Дечева-Бакалова е определена за член на изпитната комисия със заповед на председателя на ВКС Галина Захарова и майка на кандидата Микушински.
Въпреки наличието на конфликт на интереси върховната съдийка не си прави отвод и дава възможно най-високата оценка за сина на съдия №1, която му осигурява и мечтаната за мнозина юристи позиция на столичен нотариус.
Уреждането на сина на председателя на ВКС, може да се окаже и начин за контрол над самата Галина Захарова, която за да не остане обект на атаки от Съюза на съдиите, може да се окаже принудена да прикрива скандалите с конкурси в съдилищата, където амбициите за кадрово влияние имат именно политизираните съдии от ССБ.
Моля, подкрепете ни.





