Какво ни пожелаха родните политици за 24 май?

В приветствие министър-председателят Росен Желязков отбелязва деня като символ на духовното величие на България и на непрекъснатия стремеж към знание, просвета и напредък.
"На най-светлия български празник нека с гордост и почит се преклоним пред безсмъртното дело на Светите братя Кирил и Методий", написа в приветствието си председателят на Народното събрание Наталия Киселова.
Признателност към всички, които създават и съхраняват духовността изрази в обръщение министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Поздрави по повод 24 май отправиха и лидери на политически партии.
"На 24 май – Деня на българската азбука, просвета и книжовност, почитаме великото дело на братята Кирил и Методий, дали началото на славянската писменост и култура.
Писмеността е нашият прозорец – към знание, към свобода, към по-добро бъдеще. Със силата на словото започва всяко ново начало, а духовността, знанието и културата градят държавността.
Поздравявам всички български учители и преподаватели, призвани да просвещават и учат децата на България, всички ученици, културни дейци, общественици, просветители и творци", се посочва в поздравителния адрес от лидера на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски.
В профила си във Facebook българите поздрави и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
"България е Освободителка от невежеството на славянските народи", написа в социалните мрежи съпредседателят на ПП Кирил Петков.
"Кирилицата е азбука, която превръща България в първопроходник, а българският език в основа на всички славянски езици. Когато други земи, включително Русия, нямат ясни исторически сведения за собствена писменост преди глаголицата и кирилицата, ние сме им дали писмеността като основа на тяхната култура! Това е повод за истинска гордост за всеки българин.
Днес 300 милиона души по света използват кирилицата. Освен в България, азбуката е официална в Беларус, Босна и Херцеговина, Киргизстан, Северна Македония, Монголия, Черна гора, Украйна, Сърбия, Таджикистан и Русия.
Писмеността и културата са съхранили българската идентичност през вековете на чуждо господство. Ако и занапред залагаме на България като нация на знанието, културата и науката, можем да изградим процъфтяваща държава, която да определя собственото си бъдеще. Това е пътят, който днешният ден ни показва", допълни той.
"Честит празник на буквите, азбуката, културата и духовността. В най-трудните времена те са ни съхранявали като народ и са ни превеждали напред. Нека да е славно и незабравимо делото на светите братя Кирил и Методий и непреходно достойнството на българския народ", написа в социалните мрежи Корнелия Нинова.
"Изправени пред предизвикателствата на модерния свят, да не забравяме книгата, да пазим чистотата на езика и използваме силата на красивите думи.
Дълбока благодарност на нашите учители, просветители, библиотекари, културни и читалищни дейци. Честит празник на духа!"
Според председателя на „Има такъв народ” Слави Трифонов българският език ни прави толкова различни и специални - нас, българите. „Може би - с навлизането на изкуствения интелект и с факта, че Интернет се превръща в толкова важна част от живота ни - езикът започва да става универсален. И всичко това може да отпадне. Кой знае? Дано не стане така”, добавя той.
Моля, подкрепете ни.





