ЕП към БАН: Помагайте да изписваме чуждестранните лични имена на кирилица
Европейският парламент поиска официално съдействие от страна на Българската академия на науките, за да започне да изписва чуждестранните лични имена на кирилица в официалните си текстове на български език.
Шефът на парламента Мартин Шулц е разпоредил на службите на институцията да проверят възможностите за кирилизиране на имената, а
Европейският парламент, чрез службата си за преводи се е обърнала към Института за български език на БАН. В писмо, пратено до директора на ИБЕ проф. Светла Коева, се иска съдействие за транскрибиране на имената на български език под формата на методически указания и насоки за правилата, които да бъдат следвани. Преводаческите служби на парламента предлагат на БАН да извърши и качествен контрол на транскрибираните от тях имена преди публикуването им на официалния сайт на Европейския парламент и използването им в преводите на документи на български език.
От 2005 г. насам личните имена на небългарските членове на ЕП се изписват на латиница в техния оригинален вид, тъй като софтуерните програми и приложения, използвани в Европейския парламент не са пригодени да разпознават буквите от българската кирилска азбука, пишат в писмото. Понастоящем техническите служби на Европейския парламент извършват проучване и анализ на стъпките, които е необходимо да бъдат предприети, за да се постигне технологична съвместимост между двете азбуки.
Преводачите в българския отдел за писмени преводи на Европейския парламент горещо подкрепят отправеното от Ивайло Калфин искане и са готови да извършат транскрипцията не само на личните имена на небългарските членове на парламента, но и на всички чуждестранни лични имена, фигуриращи в текстовете на институцията на български език, се казва още в писмото.
Припомняме, че миналата седмица Ивайло Калфин се срещна с директора на Института за български език във връзка с инициативата на Калфин за разширяване употребата на кирилицата в официалните документи на Европейския парламент.
Моля, подкрепете ни.