Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
30| 5725 | НОВИНИ

Дянков развързва кесията за археолозите; Созопол пак намазва

С. Дянков
С. Дянков
Най-много пари получава комплексът от тракийски гробници в Казанлък; после е любимият на Б. Димитров и С. Дянков Созопол.
 

Значителни средства за българските археолози и реставратори ще се отпуснат за редица обекти по Черноморието и във вътрешността на страната за подготовката й за културно-исторически туризъм, съобщи за "Фокус" Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей. Това щяло да стане с ново Постановление на Министерски съвет, изготвено от вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков.

Най-много пари получава комплексът от тракийски гробници в Казанлък – 350 000 лева.  На второ място е любимият на министър Симеон Дянков и Божидар Димитров Созопол – 325 000 лева. Средствата ще бъдат отпуснати за археологически разкопки, консервация и реставрация на откритите по програмата „Виа Понтика” крепостни стени, вход на града с две бойни кули и манастир „Свети Николай Чудотворец”.

90 000 лева изцяло за реставрационни работи получава новооткритият „Български Помпей” край град Черноморец; това е крепостта Акра, излязла като по чудо не само на сушата, но и от дълбините на морето това лято.

25 000 лева получава крепостта Кастрици в резиденция Евксиновград - голяма средновековна българска крепост, която варненският археолог Валентин Плетньов откри преди няколко години.

120 000 лева получава крепостта и Минералните бани „Аква Калиде” (Термополис), открити отдавна, но останали дълго време неразкопани в чертите на съвременния град Бургас.

Новите средства щели да дойдат, защото археолозите поприключили парите, отпуснати преди няколко месеца с предишно министерско Постановление в размер на 605 000 лева.
f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Дянков отпусна примката: заплати и пенсии тръгват нагоре през 2013 г. 255| 7971 | Дянков отпусна примката: заплати и пенсии тръгват нагоре през 2013 г. С. Дянков завидя на следващата власт; щяло да й е по-леко 23| 7080 | С. Дянков завидя на следващата власт; щяло да й е по-леко Борисов: Разпоредих на Дянков да компенсираме социално слабите за поскъпването на тока 99| 6945 | Борисов: Разпоредих на Дянков да компенсираме социално слабите за поскъпването на тока Министрите обявиха война на Дянков 13| 6687 | Министрите обявиха война на Дянков

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads