Кънчо Стойчев: Не си спомням толкова сбъркана философия на бюджета
Това каза в интервю за „Лице в лице“ Кънчо Стойчев – заместник-председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Той обясни с думи прости, че бюджетът представлява баланс между приходи и разходи. „Когато няма баланс между едната и другата му част, е проблем. Шокиращото е, че се предлагат 20 милиарда повече разходи, които се оправдават с написани на хартия 20 милиарда повече приходи. Те са съвършено изсмукани от пръстите. Данъци от хора и фирми, които не са ги платили, например. И тук не се говори за укриване на данъци, а за случаи, в които фирми са декларирали данъците си, но по една или друга причина не могат да ги изпълнят. Оттам-насетне им се начисляват лихви, но бизнесът им е пропаднал“, обясни той.
Според него вероятно ще бъде измислен механизъм да бъдат отпуснати пари през Българска банка за развитие (ББР), които да се влеят бюджета. Но това изобщо не е добра идея. „Те ще влязат еднократно. Кой през 2026 г. ще дойде и каже, че реже запатите наполовина? Предвижда се 23% ръст на разходите за държавен персонал, държавна работа. От 14,6 се отива на 18 милиарда. Масово харчим пари, които не сме произвели“, направи забележка Кънчо Стойчев.
И предупреди: „По този начин финансовата ни система отива към крах. Този бюджет ще е несъстоятелен още в първото шестмесечие. Най-голямата корупция в България е тази, която гледаме в парламента – раздаването на пари, които не са произведени. 2028 г. ще плащаме по 3 милиарда лихвите, какво ще стане със страната ни? Този бюджет трябва да се започне отново“, категоричен е заместник-председателят на АИКБ.
Моля, подкрепете ни.