Карни срещу Тръмп: Новият глас на Запада?

„Ако САЩ вече не искат да водят, Канада ще го направи“, каза Карни в реч на 3 април в Отава. Това не е просто политическо послание – това е предизвикателство към един от най-влиятелните гласове на десния национализъм в света.
Бивш шеф на двете централни банки – на Канада и Великобритания – Карни е първият човек с подобен профил в историята на Г-7. Именно този опит, според анализатори, му дава незабавна международна тежест, която отваря врати в световната дипломация. А изборната му риторика срещу Тръмп не е останала незабелязана – от Лондон до Канбера, всички гледат към Отава.
Карни обеща засилена интеграция с ЕС, Австралия, Япония и други демокрации, за да компенсира новите мита, наложени от администрацията на Тръмп върху канадски автомобили, стомана и алуминий. Дори перспективата за анексиране, макар и абсурдна на пръв поглед, е задействала рязка реакция сред канадците – бойкот на американски стоки и отказ от пътувания до САЩ.
И все пак, новото правителство на Карни не разполага с пълно мнозинство и ще бъде зависимо от по-малки партии. Това прави неговата международна амбиция още по-интересна – ще успее ли да прокара глобална визия от позицията на уязвим вътрешен мандат?
Следващите избори в Австралия са на 3 май. Според местни политически стратези и там се наблюдава изместване на подкрепата към лявоцентристката Лейбъристка партия, повлияна от ефекта „Карни“. Подобно на Канада, избирателите в Австралия също се безпокоят от глобалните последици от политиките на Тръмп.
Карни също така планира ускоряване на военните разходи и намаляване на зависимостта от САЩ по линия на отбраната – с поглед към участие в европейския фонд за сигурност. Очаква се още на срещата на върха на Г-7 в Алберта през юни да опита да организира тристранна търговска среща с Тръмп и мексиканския президент Клаудия Шейнбаум.
Но въпросът остава: може ли лидер на най-малката държава в Г-7 да се превърне в глобален център на тежест?
Според някои – да, особено в момент, когато традиционните сили като Франция и Германия са политически отслабени. Според други – не, защото ерозията на влиянието на Канада ще бъде спънка.
Каквото и да стане, един извод изглежда сигурен: ако Доналд Тръмп е политическата буря, то Марк Карни се позиционира като нейния барометър. И може би – като противодействието.
Моля, подкрепете ни.





