Кирил Вътев: Бюджетът за земеделие тази година е по-голям с 500 млн. лв.
Това заяви в предаването "Лице в лице" по bTV земеделският министър Кирил Вътев.
Относно искането за мито върху украинското зърно, министър Вътев каза, че на пазара трябва да има конкуренция при равни условия.
"Големият проблем е, че се подготвя либерализация за всички стоки. Напрежението, което е у нас, се наблюдава в почти целия ЕС. Вече 5-6 държави протестират срещу това. Аз съм убеден, че нашите зърнопроизводители ще излязат на протест. Искаме да бъде ограничен вносът чрез тарифни квоти. Нашите земеделски производители изпълняват толкова тежки екологични мерки. Те са нерентабилни и неконкурентни. Преди влизането на България в ЕС, имаше много проверки и усилия, за да изпълняваме европейските стандарти. А в този случай това се прескача. Срещу това протестират земеделците", обясни той.
Запитан има ли шанс да се наложи мито върху украинския внос, Вътев каза, че това може да бъде решено единствено от ЕК.
"В момента споразумението между Украйна и ЕК е за 4-те култури. Най-вероятно ще има реекспорт. Нека завърши проверката и да видим какво ще покаже. Всякакви хора с претенции, че много знаят, твърдят, че България ще загуби много средства по европейски програми. Проведохме изключително ползотворни преговори с ЕК и вероятността България да загуби евросредства клони към нула. След като представим съответните документи, ЕК ще излезе със съответната позиция. Ние имаме едни 39 млн., които са похарчени миналата година за тази. Положени са всички възможни усилия да не се загубят средства", категоричен бе земеделският министър.
На въпрос има ли промяна в българската позиция по отношение на ГМО-продуктите, които да се внасят у нас, Вътев коментира, че ГМО е когато нетипичен ген за даден организъм се внася отвън.
"При новите геномни техники става дума за редактиране на гени. При естествена селекция какво се случва - кръстосват се чрез опрашване два сорта от един и същи вид. Получава се един стабилизиран нов сорт. Чрез новите геномни техники нещата се случват много по-бързо. При човека се лекуват болести като диабет, сърдечно-съдови заболявания с новите геномни техники. Кой би се лишил от това? Нашето общество трябва да е убедено на коя страна застава - "за" новите геномни техники или против тях", обясни той.
Моля, подкрепете ни.