Китай налива 500 млн. долара в СЗО през следващите 5 години

На заседание на Световната здравна асамблея в Женева той обеща подкрепата на Китай за СЗО, която бе разтърсена от решението на президента на САЩ Доналд Тръмп страната му да напусне организацията, която ще доведе до рязко съкращаване на нейното финансиране.
"В момента светът е изправен пред последиците от едностранния подход и силовите политики, които поставят сериозни предизвикателства пред глобалната здравна сигурност... Многостранният подход е сигурен начин за справяне с трудностите", коментира пред делегатите Лю Гочжун.
По-рано днес генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус обяви, че одобреният международен договор за подобряване на готовността при пандемии е "победа за общественото здраве", посочва Ройтерс.
Членовете на СЗО приеха правно обвързващото дългоочаквано споразумение за това как да се подготвят за бъдещи пандемии.
"Споразумението е победа за общественото здраве, науката и многостранните действия. То ще ни гарантира, че заедно ще можем по-добре да защитим света от бъдещо заплахи от пандемии", изтъкна Гебрейесус.
В полза на предложението гласуваха 124 държави, след като Словакия призова за гласуване, макар нейният министър-председател Роберт Фицо, скептик що се отнася до ваксинацията срещу COVID-19, да настояваше страната му да се противопостави на приемането на споразумението. Нито една държава не гласува против, а единадесет, включително Полша, Израел, Русия, Италия, Словакия и Иран, се въздържаха. Делегати от държави членове на организацията приветстваха приемането му с аплодисменти.
Проектът на споразумението, което разглежда структурните неравенства относно начина, по който се разработват лекарства или ваксини и здравни инструменти, следвайки поуките, извлечени от пандемията от COVID-19, която уби милиони хора през 2020 г. - 2022 г., бе официално приет днес на пленарна сесия на Световната здравна асамблея в Женева.
Моля, подкрепете ни.





