Климатологът Симеон Матев: Зад термина „климатични промени“ се крият много пари
„Сериозността на урагана „Милтън“, опасността от разрушения и наводнения са много големи. Дали ще стане огромното бедствие – това показват изчисленията на моделите. Джо Байдън няма да име на много важна среща в Германия, за да остане в страната си. Така една буря може да предизвика друга буря“, обясни той.
„Сами по себе си в своя начин и физика на развитие няма разлика между този и предходния ураган, но има разлика във величините на вятъра, силата на дъждовете и обхвата на щетите на сушата. Ураганът се образува при специфични условия – висока температура на морската вода, условия за завихряне в атмосферата и куп други фактори. 250 км/ч е скоростта на вятъра в центъра на бурята към момента. Първоначално ще удари брега със 160-17 км/ч. Другият проблем с този ураган е, че ще засегне район, податлив на наводнения. За две денонощия ще падне дъжд колкото годишната норма за България“, каза още Матев.
„Хората около Мексиканския залив са свидетели на много урагани, имат добра стратегия за действие – пълнят се чували с пясък, защитават се по-паянтови сгради, но не всичко може да се оправи. Щастлив съм, че ние живеем на нашето си място“, сподели той.
„Зад термина „климатични промени“ се крият много пари. Затова има два големи полюса – и отричащи ги, и такива, които са „за“. И двете групи имат право. Климатът ни се развива с една цикличност, която се нарушава понякога от странични фактори – такива сме ние и човешката дейност. Никой не може да каже с какво допринасяме ние“, каза още климатологът.
За предстоящата зима той прогнозира: „Зимата ще бъде със средни температури, по-високи от нормата. Това обаче не изключва няколко снежни промеждутъци, които ще са повече от последните топли зими. Сега ще имаме повече зима от предходните такива.“
Моля, подкрепете ни.