Идеята е на кмета Валентин Черпоков, който заема поста шести мандат. Той е решил да раздава безплатните почивки, защото за една седмици от ковид са починали 6 човека. Инициативата не е първата такава, преди време кметът е въвел общински бонус от 1000 лева за всеки сключен брак в родопското село.