Реклама / Ads
1| 2532 |09.12.2024 НОВИНИ

Кой е Абу Мохамед ал Джолани, лидерът на бунтовниците, които свалиха от власт сирийския президент Асад?

.
Абу Мохамед ал Джолани
Абу Мохамед ал Джолани, лидерът на бойците, чийто бунт свали от власт сирийския президент Башар Асад, от години се опитва да промени публичния си образ, като се отказва от дългогодишните си връзки с Ал Кайда и се представя за защитник на плурализма и толерантността. В неделя, когато влезе в Дамаск след победоносните си бойци, той дори се отказа от псевдонима си и се нарече с истинското си име Ахмад ал Шараа.
 

Степента на тази трансформация от джихадистки екстремист в бъдещ строител на държава сега е поставена на изпитание.

 

Бунтовниците контролират Дамаск, Асад е избягал в неизвестност и за първи път след 50 години желязна ръка на семейството му остава открит въпросът как ще бъде управлявана Сирия.







Сирия е дом на многобройни етнически и религиозни общности, често противопоставяни една на друга от държавата на Асад и годините на война. Много от тях се страхуват от възможността сунитските ислямски екстремисти да вземат властта. Страната също така е разпокъсана между различни въоръжени фракции, а чуждите сили - от Русия и Иран до САЩ, Турция и Израел - са замесени в ситуацията.

 

Часове след превземането на Дамаск 42-годишният Aш Шараа се появи за първи път в забележителната Омаядска джамия в града, обявявайки падането на Асад за „победа за ислямската нация“. Високопоставен командир на бунтовниците, Анас Салхади, се появи по държавната телевизия, за да заяви: „Нашето послание към всички секти в Сирия е да им кажем, че Сирия е за всички“.

 

Аш Шараа, който е обявен за терорист от Съединените щати, и неговата бунтовническа сила Хаят Тахрир аш Шам - много от чиито бойци са джихадисти - сега могат да се превърнат в основен играч.

 

В продължение на години Ал Шараа работи за укрепване на властта си, докато е затворена в провинция Идлиб в северозападната част на Сирия, докато управлението на Асад над по-голямата част от страната, подкрепяно от Иран и Русия, изглежда стабилно.







Той маневрира сред екстремистки организации, като същевременно елиминира конкуренти и бивши съюзници. Той се стремеше да излъска имиджа на своето де факто „правителство на спасението“, което управляваше Идлиб, за да спечели международните правителства и да успокои религиозните и етническите малцинства в Сирия. И той изгради връзки с различни племена и други групи.

 

Покрай това той свали облеклото си на твърдолинеен ислямистки партизанин и облече костюми за интервюта за пресата, говорейки за изграждане на държавни институции и децентрализиране на властта, за да отрази разнообразието на Сирия.

 

Началото на дейността на Джолани в Ирак

 

По време на издигането си в редиците на екстремистите Aл Шараа е известен само с джихадисткия прякор, който приема - Абу Мохамед ал Джолани. Връзките му с Ал Кайда датират от 2003 г., когато се присъединява към бунтовниците, сражаващи се с американските войски в Ирак. Сириецът е задържан от американската армия, но остава в Ирак. По това време Ал Кайда узурпира групи от съмишленици и формира екстремистката Ислямска държава в Ирак, ръководена от Абу Бакр ал Багдади.

 

През 2011 г. народното въстание в Сирия срещу Асад предизвиква брутални репресии от страна на правителството и води до всеобща война. Значението на Джолани нараства, когато Ал Багдади го изпраща в Сирия да създаде клон на Ал Кайда, наречен Фронт Нусра. Съединените щати определиха новата група като терористична организация. Това обозначение все още е в сила, а правителството на САЩ обяви награда за него в размер на 10 млн. долара.


Фронтът „Нусра“ и сирийският конфликт

 

През 2013 г., когато гражданската война в Сирия се засилва, се увеличават и амбициите на Абу Мохамед ал Джолани. Той не се подчинява на призивите на ал-Багдади да разпусне Фронта Нусра и да го слее с операцията на Ал Кайда в Ирак, за да се създаде Ислямска държава в Ирак и Сирия, или ИДИЛ.

 

Въпреки това Джолани се закле във вярност на Ал Кайда, която по-късно се отдели от ИДИЛ. Фронтът „Нусра“ се бори с ИДИЛ и елиминира голяма част от конкурентите си сред сирийската въоръжена опозиция на Асад.

 

В първото си интервю през 2014 г. Джолани държи лицето си покрито, като казва пред репортер на катарската мрежа Al-Jazeera, че отхвърля политическите преговори в Женева за прекратяване на конфликта. Той заяви, че целта му е Сирия да бъде управлявана от ислямски закон и даде да се разбере, че няма място за алауитските, шиитските, друзките и християнските малцинства в страната.







„Сирия заслужава институционална система на управление, а не такава, в която един-единствен управник взема произволни решения“, каза той в интервю за CNN миналата седмица, предлагайки възможността Хаят Тахрир аш Шам в крайна сметка да бъде разпусната след падането на Асад.

 

„Не съдете по думите, а по действията“, каза той.

 

Консолидиране на властта и промяна на марката

 

През 2016 г. Джолани за пръв път разкрива лицето си пред обществеността във видеопослание, в което обявява, че неговата групировка се преименува на „Джабхат Фатех ал-Шам“ - Фронт за завладяване на Сирия - и прекъсва връзките си с Ал Кайда.

 

„Тази нова организация не е свързана с никаква външна организация“, казва той във видеото, заснето с военно облекло и тюрбан.

 

Този ход проправя пътя на Джолани да установи пълен контрол над разпадащите се групи бойци. Година по-късно неговият съюз отново се преименува на Хаят Тахрир аш Шам - което означава „Организация за освобождение на Сирия“ - след като групите се сляха, затвърждавайки властта на ал-Голани в северозападната сирийска провинция Идлиб.

 

По-късно Хаят Тахрир аш Шам влиза в сблъсък с независими ислямистки бойци, които се противопоставят на сливането, което още повече окуражава Джолани и неговата групировка като водеща сила в Северозападна Сирия, способна да управлява с железен юмрук.

 

След като укрепва властта си, Джолани започва трансформация, която малцина биха могли да си представят. Заменяйки военното си облекло с риза и панталон, той започва да призовава към религиозна толерантност и плурализъм.







Той се обърна към общността на друзите в Идлиб, към която преди това се беше насочил фронтът „Нусра“, и посети семействата на кюрди, убити от подкрепяните от Турция милиции.

 

През 2021 г. той даде първото си интервю с американски журналист за PBS. Облечен в блейзър, с къса коса, прибрана с гел назад, вече по-меко говорещият лидер на Хаят Тахрир аш Шам заяви, че неговата групировка не представлява заплаха за Запада и че наложените срещу нея санкции са несправедливи.

 

„Да, критикували сме западните политики“, каза той. „Но да водим война срещу САЩ или Европа от Сирия, това не е вярно. Не сме казвали, че искаме да воюваме.“

 

Карим Чехайеб, Associated Press. Преводът и заглавието са на редакцията на ФрогНюз.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2301 |09.12.2024 Колко пенсионери ще получат коледен бонус? . 2| 2979 |09.12.2024 Над 20 000 българи затриха спестяванията си в пирамида . 0| 2328 |09.12.2024 Мохамед Халаф: Турция стои зад операцията по свалянето на Асад . 1| 2303 |09.12.2024 Анализаторът Петко Георгиев: Няма шансове за кабинет, освен ако не се случи някакво предколедно просветление

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads