Реклама / Ads
15| 6876 |22.12.2021 НОВИНИ

ИТН и ДБ се скараха заради Атанас Атанасов. Ето кой ще шефства в парламентарните комисии

.
Източник: БГНЕС
Днес в Народното събрание решават кои депутати ще седнат в председателските кресла на постоянните парламенарни комисии. Народните представители удължиха работното си време до създаването и попълването на състава на всички 24 постоянни комисии. Сред тях са комисиите по енергетика, здравеопазване, образование и наука, и комисията по конституционни и правни въпроси.
 

Любомир Каримански от „Има такъв народ“ оглавява Комисията по бюджет и финанси. Негови заместници ще са Венко Сабрутев от „Продължаваме промяната“, Кирил Ананиев от ГЕРБ, Йордан Цонев от ДПС и Румен Гечев от БСП. Каримански беше лансиран от неговата партия за управител на БНБ в миналия парламент, но без успех.


Председател на Комисията по конституционни и правни въпроси ще бъде Милен Матеев от „Продължаваме Промяната“ - юрист, избран от Велико Търново. Това решение бе изненадващо, тъй като се предполагаше, че начело на важната комисия, която ще нищи правосъдната реформа, ще бъде Ива Митева от ИТН. За заместник-председатели ще бъдат Анна Александрова от ГЕРБ, Филип Попов от БСП, Андрей Михайлов от „Има такъв народ“ и Атанас Славов от „Демократична България“.






Мартин Димитров от „Демократична България“ ще ръководи Комисията по икономическа политика. За заместници бяха избрани Александър Ракшиев от ПП, Александър Иванов от ГЕРБ, Адлен Шефкет от ДПС, Петър Кънев от БСП.

 

Тази по енергетика отива в ръцете на Радослав Рибарски от ПП, който води работата на временната комисия за енергийната криза. Зам.-председатели ще са Делян Добрев от ГЕРБ, Рамадан Аталай от ДПС, Тихомир Тенев от ИТН, Ивайло Мирчев от ДБ.

 

Комисията по регионална политика ще се води от Настимир Ананиев от ПП. Зам.-шефове са Йордан Терзийски от ПП, бившият регионален министър Петя Аврамова от ГЕРБ, Цветан Енчев от ДПС и Георги Георгиев от ИТН.

 

След разпра между управляващите Атанас Атанасов - съпредседател на ДБ в оставка, беше избран начело на парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред, която контролира дейността на МВР. Той, също така, е и зам.-председател на Народното събрание. Това съвместяване на постове стана възможно благодарение на поправка в парламентарния правилник, направена миналата седмица, която позволи на депутатите в ръководството на парламента да оглавяват и комисии.



Неочаквано съпротива на номинацията му дойде от ИТН.  Между партията на Слави Трифонов и десните обаче цари вражда още от миналите два парламента тази година. Иво Атанасов, секретарят на парламентарната група на ИТН, обвини десния политик, че принадлежи на статуквото, и не може да се смята за част от промяната. А накрая го призова да си направи отвод.

 

Атанас Атанасов обаче не склони да се откаже от поста. „Никога не съм бил на управляваща позиция. Аз миналата година бяха през цялото време на площадите и на „Орлов мост“. Вас не съм ви видял там“, отвърна той.

 

Атанасов стана член и на Комисията за контрол над службите за сигурност и СРС-тата. Тя се председателства на ротационен принцип за една парламентарна сесия по реда на числеността на групите. Първи начело на комисията застава Калоян Икономов от ПП. Ще го смени Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС, след нея ще са Хамид Хамид от ДПС, Филип Попов от БСП, Николай Радулов от ИТН, Иван Димитров от ДБ и Николай Дренчев от „Възраждане“.

 

Градусът в парламента продължи да се покачва и с избора на шеф на Социалната комисия. Всичко започна след като никой не предложи нейн председател, а след което Хамид Хамид от ДПС заяви от парламентарната трибуна, че сутринта след 8 ч. на Председателки съвет са им казали, че са решли да дадат тази комисия на тях.

 

„Няма начин някой да взема решения, които касаят ДПС без да е водил разговори с нас. Няма как ДПС да приеме ваше решение“, обяви Хамид. По думите му управляващите се държали по-лошо от ГЕРБ през 2009 г.

От ГЕРБ-СДС заявиха по време на този дебат, че са разбрали, че ще им бъде дадена Комисията по вероизповедания и те ще приемат това от уважение към религиозните общности.

 

Впоследствие от „Демократична България“ предложиха Елисавета Белобрадова. Десислава Атанасова от ГЕРБ възрази и каза, че всичките постове в парламента на ДБ били „меко казано проява на лош вкус предвид тежестта им като 16-членна група в Народното събрание“. Тя се обърна към групата на БСП и ги призова да предложат своя кандидатура, която от ГЕРБ щели да подкрепят. От своя страна Кристиан Вигенин поиска попълването на тази комисия да стае утре и да се продължи по останалите комисии, но впоследствие той оттегли своето предложение, тъй като Христо Иванов поиска почивка, за да се уточни въпросът със Социална комисия.

 

След това десните оттеглиха Белобрадова, а новата номинация за социалната комисия дойде от ПП - Искрен Арабаджиев, който беше избран.

 

По сходен начин реагира и третата опозиционна формация - „Възраждане“. Лидерът й Костадин Костадинов заяви, че партията ще се откаже от предложеното й председателско място на комисията по спорта.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 7| 4730 |22.12.2021 Тупурдия в парламента заради цената на тока и зеления сертификат . 7| 4066 |22.12.2021 Елитни сили на НАТО в бойна готовност заради руски войски по границата с Украйна . 12| 5283 |22.12.2021 Прокуратурата влезе в БДЖ заради злоупотреби за над 130 милиона . 9| 3494 |22.12.2021 Санкции за България от Съда на Европейския съюз заради мръсния въздух

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads