Реклама / Ads
0| 2196 |23.07.2025 НОВИНИ

„Кожата ни е бариера“: Защо простият душ е най-добър за тялото и околната среда

.
Продължителните рутинни грижи за кожата под душа, които виждате в социалните мрежи — ежедневно ексфолиране, двойно измиване, антибактериални сапуни, купища ароматни скрабове за тяло и душ-олиа — всъщност може да са вредни.
 

Тези многoстъпкови процедури, които карат хората да прекарват безкрайно време в сапунисване, могат да навредят както на кожата, така и на околната среда. Дерматолозите казват, че повечето от тях са излишни, пише Асошиейтед прес.

 

„Кожата ви е бариера“, казва д-р Никол Негбенебор, дерматохирург в Университетската болница на Айова. „Тя е една от най-важните бариери, които имате. Това сте вие в естествената си среда. Така че трябва да я третирате правилно — а понякога дори прекаленото може да е вредно“.







Добър душ = прост душ, въпреки какво препоръчват инфлуенсърите

В действителност душът е относително проста рутина, която не изисква 10 стъпки или множество продукти.

 

Ежедневен душ с хладка вода и хипоалергенен, безароматен почистващ продукт — последван от хидратиращ лосион или олио — е напълно достатъчен.

 

Не се задържайте твърде дълго под душа и не използвайте прекалено гореща вода — това може да отмие естествените мазнини на кожата, от които тя се нуждае, за да поддържа защитната си функция. В резултат може да получите сухота и раздразнение.

 

Когато избирате сапуни, използвайте такива за чувствителна кожа. Антибактериалните сапуни са популярни, но според експертите прекалено изсушават кожата при ежедневна употреба. 

 

Маслата могат да са полезни, когато кожата е все още влажна след душ, казва д-р Негбенебор. Но е важно да помним, че маслото не е хидратант, а „запечатващ“ агент — водата хидратира кожата, а маслото заключва влагата в нея.

 

„Някои инфлуенсъри настояват, че всяка рутина трябва да включва ексфолиране и т.нар. „двойно почистване“.

 

Последното е подход, използван предимно за почистване на лицето, особено ако носите грим — първо се използва почистващо олио за разграждане на грима и излишната мазнина, след което се използва почистващ продукт на водна основа за отстраняване на остатъците.

 

Експертите казват, че няма нужда да прилагате този метод върху цялото тяло.

 

Ексфолирайте — но умерено


Ексфолирането е полезно, защото премахва мъртвите кожни клетки, но ежедневното прилагане може да причини редица проблеми, особено ако имате суха кожа или състояния като екзема или акне.

 

Механичното ексфолиране — с помощта на скраб или груба гъба — трябва да се прави рядко, за да се избегне раздразнение.







Ако забележите обриви след ексфолиране, това може да е знак, че прекалявате.

 

По-нежен начин за ексфолиране е използването на продукти с млечна (лактобионова) или гликолова киселина, казват дерматолозите, но не прекалено често.

 

Пестете вода, скъсете душа

 

Ако искате да се почистите и да запазите естествените си кожни мазнини, хладък душ с достатъчно време за измиване на тялото е напълно достатъчен в повечето случаи.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2175 |23.07.2025 САЩ гонят хаитяни със съмнително досие . 3| 17870 |23.07.2025 Украйна няма да получи обещаните от Тръмп системи „Пейтриът“ до пролетта на 2026 г. . 0| 2541 |23.07.2025 Шпионски хлебарки и роботи с изкуствен интелект: Германия чертае бъдещето на войната . 7| 3200 |23.07.2025 Романтика, зарината в боклуци: Цената на къмпингарската свобода

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads