Колко си хубава, Господи! Изложба на Тома Трифоновски на Моста на влюбените в София
Участват произведения от сбирките на Национална художествена галерия - Квадрат 500, Софийска градска художествена галерия, Художествените галерии в Плевен, Монтана, Добрич, Димитровград, Казанлък, Сливен, Пазарджик, Кюстендил, от частните колекции на Боян Радев, Димитър Инджов, Радка и Цветан Ватеви, Васил Антонов, Офелия Петрова, Светлана и Невена Трифоновски и др.
Изложбата се осъществява със съдействието на Столична община, на община Плевен, галеристът Димитър Инджов, Федерация на независимите синдикати в земеделието-ФНСЗ, Валентина Васильонова, Иван Велчев, Найден Зеленогорски, Невена Трифоновска, Ани Петрова и др. приятели и колеги на художника.
Куратор Светлана Трифоновска , графичен дизайн Тодор Манолов.
Тома Трифоновски е от водещите в България автори в областта на живописта. Налага се с женските портрети, голото тяло и натюрмортите. Съчетава традициите на православната живопис, богат колорит, синтетични форми и простота, с модерно разбиране за строежа на формата.
До началото на деветдесeтте години художникът не подписва платната си. Негови творби са излагани в Музея за модерни изкуства „Пти Пале“ в Женева, всички музеи в страната, частни колекции в България, Европа и всички континенти.
Тома Трифоновски има необикновена съдба. Той е роден в село Драничево, днес Кранохори, Нестръмско в Северна Гърция в семейството на българите Евгения и Ахил Трифонови. Той е едно от 20 –те хиляди българчета, които по време на Гражданската война в Гърция през 1948 г. са отделени от семействата си и са изведени от страната. Предлогът е бил да ги спасят от войната, но целта е била да бъдат македонизирани. Попада в Чехословакия, където учи и живее в детски домове, а по –късно Червеният кръст събира семейството му в Унгария. В Будапеща се запознава с български студенти, които му дават да чете поезията на Христо Ботев и му припомнят, това което знае от дядо си Никола, че е българин. Представят го на големия художник Ендре Домановски, който го обучава. Налага се семейството да тръгне за България и се установява в Плевен. През 1966 г. Тома Трифоновски завършва Художествената академия в София. Живее в Плевен, Враца и София.
Гробът му се намира на Алеята на творците на Централни софийски гробища.
През 2017 г. излиза книгата „Томата” с живи разкази от 36 автори за живота му.
Македонска сватба" Худ. Тома Трифоновски
Цитати:
„Тъжни момичета, като че ли слезли от фреските на старите зографи, синтетични натюрморти, плътни като внушение голи тела населяваха творческия дом на Томата”.
„Приятелството на Томата беше без съображения, безкористно и всеотдайно. В него нямаше йерархия, приятели му бяха всякакви- колеги, бедни, богати, спортисти, интелектуалци. Ателието му беше като Аврамов дом - всеки влизаше и си излизаше като у дома си. ”
Светлин Русев
„А картините, нищо общо с картините, познати ми дотогава! Едни такива издължени очи и лица, фигурите меланхолично застинали и цвят, цвят…невероятно фантастичен.”
Христо Христов
„Господи , колко си хубава? Спомням си как я създадох. С Христо Фотев тогава бяхме близки. Понякога ни бъркаха, тъй като визуално си приличахме. Когато прочетох за първи стихотворението си казах, „Томе, той те е изпреварил и ти трябва да го надрисуваш, не с думи, а с четка”. Не зная дали успях, това не е важно. Важното е, че ми даде вдъхновение за работа.”
Тома Трифоновски в интервю с Маргарита Кожухарова
„Днес живеем вяло, безцветно и бездарно самотно. Не ни е виновно само безпаричието. Не плача за пари и палати. Научил съм се да живея с малкото, но ме боли, че все повече губим човешкия си облик.”
Тома Трифоновски в интервю пред Валя Стоянова
……………………………………………………………………………………..
Изложбата от творби на Тома Трифоновски „Господи, колко си хубава!“
Се открива на 1.11. и ще продължи до 13.11.2022 г. на Моста на влюбените в София, до НДК
Откриване 17,15 ч
Моля, подкрепете ни.