Колкото са по-умни оръжията, толкова по-глупава е дипломацията. Докато в ООН спорят, дронове убиват
От 2014 г. насам в рамките на Конвенцията за някои конвенционални оръжия (CCW) се обсъждат перспективите за забрана на напълно автономните системи, които работят без значимо човешко участие. Процесът обаче протича изключително бавно и повечето от предложенията остават на хартия.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш определи 2026 г. като краен срок за изготвяне на конкретни международни правила за използването на автономни оръжия. Въпреки това, както посочват правозащитниците и участниците в дискусията, все още няма консенсус между държавите. Говорителят на австрийското външно министерство Александър Кмент предупреди, че остава съвсем малко време за създаването на възпиращи механизми – технологиите се развиват по-бързо, отколкото регулаторните органи могат да реагират.
Особена загриженост буди фактът, че основните военни сили – САЩ, Русия, Китай и Индия – отказват да подкрепят правно обвързващ международен договор, предпочитайки националните норми или вече съществуващото право. Според представители на Пентагона автономните системи могат дори да намалят рисковете за цивилното население в сравнение с традиционните оръжия. В същото време независими наблюдатели посочват, че при липсата на регулация започва пълномащабна надпревара във въоръжаването, пише още Kaldata.com.
Към днешна дата, по данни на Института за бъдещето на живота, вече има около 200 активни автономни системи, които се използват във въоръжените конфликти в Близкия изток и Африка. Израел също потвърждава използването на системи с изкуствен интелект за идентифициране на целите в Газа, като настоява за спазване на международното право.
Въпреки уверенията на държавата, правозащитниците, включително Human Rights Watch и Amnesty International, подчертават, че без ясна система за отчетност всякакви твърдения за спазване на хуманитарните норми остават без покритие. Докладът на Amnesty посочва, че все повече задачи за вземане на решения на живот и смърт се прехвърлят на алгоритмите – и това трябва да спре незабавно.
Привържениците на създаването на международен договор, включително кампанията Stop Killer Robots, предупреждават, че да се очаква добросъвестно саморегулиране от отбранителните корпорации би било наивно. Въпреки че оръжейната индустрия с изкуствен интелект бързо набира скорост, малко държави са наистина готови да ограничат използването на такива системи в интерес на сигурността и правата на човека.
Предстоящите срещи на CCW през септември ще бъдат тест за способността на държавите да преодолеят различията си. И ако те не го направят, рисковете от излизане извън контрол ще станат реалност по-бързо, отколкото се подписва който и да е документ.
Моля, подкрепете ни.





