Реклама / Ads
21| 5786 |16.10.2025 НОВИНИ

Командирът на ВВС: Съмнявам се, че F-16 ще поемат дежурства през 2026 г.

.
F-16
За да могат новите бойни самолети да поемат охраната на българското небе, трябва да има достатъчен брой от тях, да бъдат оборудвани и да имат подготвени екипажи, това каза командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев в деня на празника на ВВС. Той съобщи, че до момента са доставени 4 изтребителя F-16, като до дни ще пристигнат още два.
 

Обучените пилоти са 6, като само двама от тях са готови за водачи на групи. Необходимите са 32-а, като ген. Русев призна, че забавяне в подготовката им има, а графикът за това се определя от американската страна.

 

„Ако ме питате дали F-16 ще започнат да дават дежурства през следващата година - съмнявам се”, разкри командирът на ВВС по БНТ.

 

Той обясни също, че на наша територия няма да могат да се ремонтират изцяло новите изтребители, както досегашните руски МИГ-ове. Причината е, че ако има сериозен проблем в някой от елементите, той се отстранява и се заменя изцяло. Така например в момента се чака нов горивен резервоар за единия от новите самолети, както и компютърна платка за друг.

 

„Това е новия свят, в който живеем, всичко е бизнес”, коментира генерал-майор Николай Русев.

 

 

 

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 3068 |02.07.2025 Внедряването на F-16 върви по план, инфраструктурата накуцва . 17| 4676 |01.05.2025 Не, първият ни F-16 не е "счупен" . 27| 3592 |28.03.2025 F-16 идва на собствен ход в България на 26-28 март, официалното посрещане на 12 април . 10| 59201 |18.03.2025 Първите български F-16 Block 70 кацат в България на 28 март

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads