Комисията за промени в Конституцията обсъждат депутатите в НС
Идеята е да се намерят възможностите промени в основния закон, които да бъдат съобразени с препоръките на европейските институции и като отговор на очакване от страна на българското общество. Ще се търси съгласие от всички парламентарно представени партии.
Съдебната реформа обаче не била на дневен ред в обществото. В момента проблемите са свързани с растящите цени, посочиха от опозицията и разкритикуваха мнозинството.
"Обществото ни е наистина разделено и единственият начин това да се промени е работеща съдебна система. Правосъдието не просто трябва да го има, а да се възприема като правосъдие, да се ползва с доверието на обществото. Това е ключът към доверието. В момента българското правосъдие и прокуратура се ползват с толкова ниско доверие, че това не им позволява да изпълнят ролята си", посочи от трибуната на Народното събрание Христо Иванов от "Демократична България".
Предложението е комисията да работи шест месеца и да бъде от 14 народни представители, избрани на паритетен принцип – по двама от всяка парламентарна група.
Депутатите ще разгледат на първо четене и промени в закона за електронното управление. Те предвиждат да бъде закрита държавната агенция “Електронно управление“, а правомощията на председателя ще бъдат възложени на министъра на ресорното ведомство.
Моля, подкрепете ни.