Комисията „Цацаров“ не съгласува промените в закона за управление на еврофондовете заради „корупционен риск“
От антикорупционната комисия мотивират решението си с факта, че текстовете предвиждат преминаването на дирекция „Централно координационно звено“ от администрацията на Министерски съвет в тази на Министерство на финансите. В мотивите на законопроекта не са посочени конкретни аргументи за необходимостта от предложените структурни промени, посочват още от КПКОНПИ в съобщение до медиите.
Така предложена, законодателната промяна води до опасност от занижен контрол върху процедурите по управление на европейски средства. Създават се предпоставки за неефикасност и неефективност, което от своя страна способства прояви на корупционен риск. Поставя се под въпрос адекватния контролен механизъм, който министърът на финансите ще осъществява при предложения режим на структурна реформа. Концентрирането на множество правомощия в Министерството на финансите може да създаде условия за корупционен риск, пише в мотивите на комисията.
От КПКОНПИ информират и за рискови зони за корупция в проекта на Устройствен правилник на Министерството на иновациите и растежа.
Според комисията има несъразмерно разпределение на функции и отговорност, необосновано е увеличен административният апарат на фона на недостатъчен административен капацитет.
Чрез предложения правилник министерството се превръща в ключово звено, управляващо значителен обем от европейски средства, без да са налице съответстващи на тези отговорности надеждни контролни механизми, смятат от КПКОНПИ.
Наскоро Комисията „Цацаров“ даде и друго отрицателно становище срещу изменения в структурата на новата изпълнителна власт. Тя изказа възражения срещу преминаването на процесуалното представителство на държавата по Гражданския процесуален кодекс от министъра на финансите към министъра на правосъдието.
Моля, подкрепете ни.