В КОНПИ тръпнат в очакване на съдебното определение за запорите на Прокопиев
Тези дни СГС трябва да каже дали допуска поредният правен шедьовър на КОНПИ. Става дума за налагане на запори и възбрани върху имуществото на издателя. Преди няколко дни се разбра, че такова няма да бъде налагано на „Икономедия”, която издава вестниците „Капитал”, „Дневник” и „Капитал дейли”. Не така, обаче стоят нещата спрямо другите фирми и имоти на предприемача. Именно в тях се цели КОНПИ. Твърди се, че е изготвен помпозен многомилионен иск по схемата, която беше приложена спрямо банкера Цветан Василев.
Тук обаче има и новаторски подход, признаха източници на Фрог. „За да натаманят и да изпълнят дадената поръчка, от КОНПИ решиха, че 10-годишният период на проверката, заложен в закона, не отговаря на техните професионални правни възможности. За това си позволиха да нарушат закона и да извършат проверка извън определеният срок. По този начин, поръчката бе изпълнена, а поръчителите от кръга на политико-мафиотския модел КОЙ- доволни”, допълниха източниците ни.
От тук насетне се предвиждат два изхода. При първият-българският съд може да осъзнае, че е погазен грубо закона и да отхвърли мераците на КОНПИ. Вторият е да се наложи обезпечение. Така Иво Прокопиев ще бъде вкаран в безкрайни съдебни процедури, които могат да траят поне 5-6 години.
Според източниците на Фрог в КОНПИ продължава лова на вещици. ДАНС търси упорито кой е изнесъл в медията ни информация за тайно подготвения план срещу Прокопиев. Служителите твърдят, че сградата на Комисията е пълна с „бръмбари”, за да се слуша кой какво коментира. Никой вече не смее на глас да споделя мислите си дори пред най-близките хора. Всички се подозират един друг и само най-смелите си говорят с погледи.
Междувременно шефът на КОНПИ Пламен Георгиев започна да се обяснява защо преди време в интервю пред медия, свързана с Делян Пеевски, охотно даде данни кой ще бъде проверяван от комисията. Благодарение на това се разбра, че на мушка са редица бивши министри-Николай Ненчев, Симеон Дянков, Трайчо Трайков, Петър Москов, както и Иво Прокопиев. На 17 ноември т. г. Георгиев използва официалният сайт на ведомството си, за да обясни, че не е изнесъл класифицирана информация за проверяваните лица. Подчинените му, обаче мислят по различен начин.
Смятат, че всяка подобна информация, станала известна при и по повод изпълнение на служебните задължения, е служебна тайна. Става дума за чл. 16 , ал. 1 от Закона. На практика може да се случи нещо много неприятно за комисията. Подобно огласяване кой ще бъде проверяван, помага на проверяваните лица да разчистят имуществото си. Така на практика ще остават с празни ръце КОНПИ и респективно държавата.
От институцията нонстоп ни уверяват, че спазват законите, макар че приложихме достатъчно факти за обратното. Експерти признаха, че с иска срещу Прокопиев ще лъсне „техният професионализъм”.
Моля, подкрепете ни.